APM Terminals vil købe indisk værft

APM Terminals har budt på at overtage Indiens største private værft, Pipavav Shipyard, der er gået konkurs. Det overraskende bud hænger formentlig sammen med, at værftet er nærmeste nabo til havneselskabets containerterminal APM Terminals Pipavav.

Værftet, der ligger i Gujarat provinsen i det vestlige Indien, blev grundlagt i 1997, gik i betalingsstandsning i 2016, og på ny i 2019. Kuratorerne har forsøgt at sælge værftet, men så kom coronaen på tværs. Nu forsøger man så på ny.

Ud over APM Terminals, der formentlig ser muligheder for at udvide sin forretning på de arealer der i dag benyttes til værft, har stålkoncernen Jindal Group afgivet et bud, det samme har et konsortium bestående af GMS - der opkøber udtjent tonnage - og den tyrkiske værftsgruppe Besiktas Group.

Det vides ikke hvornår navnet på den nye ejer offentliggøres.

Kilde: Business Standard

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

13.09.2025Maritimedanmark.dk

Kiel Havn udvider igen kapaciteten for landstrøm

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Omfattende oprydningsarbejde efter tabte containere

10.09.2025Maritimedanmark.dk

67 containere i vandet fra skib i havnen i Long Beach

09.09.2025Maritimedanmark.dk

Stena Line overtager havnedrift i Letland

08.09.2025Maritimedanmark.dk

Port of Aalborg opjusterer efter stærkt halvårsresultat

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Gøteborg åbner ny containerrute til Asien

28.08.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals forlænger aftale med Kalundborg Havn

28.08.2025Maritimedanmark.dk

Landstrømsanlæg på Fredericia Havn i udbud

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle