APM Terminals investerer i Marokko

APM Terminals skal udvikle en ny havneterminal i Tanger, der får en årlig kapacitet på fem millioner TEU. Den nye havneterminal vil være klar til drift i 2019 og bliver den første automatiserede havneterminal i Afrika.

”APM Terminals har været i Marokko siden dannelsen af det første selskab, APM Terminals Tangier, i marts 2005 i partnerskab med AKWA Group og starten på havnedriften i juli 2007. Bekendtgørelsen i dag viser vores stærke engagement i at investere i handel og forbedring af forsyningskæderne på det vestlige Middelhavsmarked. Marokko og havnedelen, TMSA, har bakket meget op om APM Terminals’ vision for det vestlige Middelhav. APM Terminals MedPort Tangier vil bringe vigtig innovation og fremtidig kapacitet til det vestlige Middelhavsmarked på en af verdens mest strategiske søveje – Gibraltarstrædet”, siger Kim Fejfer, adm. direktør for APM Terminals.

APM Terminals har siden juli 2007 stået for driften af havneterminalen Tanger Med 1, som håndterede 1,7 millioner TEU i 2015. APM Terminals har indgået en 30-årig koncessionsaftale for den nye terminal, Tanger Med 2, og den samlede investering i den nye terminal forventes at beløbe sig til 758 millioner euro.

Maersk Line bliver en vigtig kunde i den nye terminal, som bliver strategisk placeret på Afrikas nordvestlige kyst tæt på Gibraltarstrædet. Tanger-Med er den næstmest travle containerhavn på det afrikanske kontinent efter Port Said i Egypten. Den nye terminal vil øge havnens samlede årlige kapacitet til over ni millioner TEU.

Den nye terminal vil omfatte op til 2.000 meter kaj og vil rumme den nyeste teknologi, som APM Terminals også har udstyret Maasvlakte II-terminalen i Rotterdam med.

Kilde: APM Terminals

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2025Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Høj Nordic Marine Contractor gennemfører oprensning ved tysk ø

13.09.2025Maritimedanmark.dk

Kiel Havn udvider igen kapaciteten for landstrøm

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Omfattende oprydningsarbejde efter tabte containere

10.09.2025Maritimedanmark.dk

67 containere i vandet fra skib i havnen i Long Beach

09.09.2025Maritimedanmark.dk

Stena Line overtager havnedrift i Letland

08.09.2025Maritimedanmark.dk

Port of Aalborg opjusterer efter stærkt halvårsresultat

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Gøteborg åbner ny containerrute til Asien

28.08.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals forlænger aftale med Kalundborg Havn

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle