APM Terminals interesseret i Panama

Panama har oplevet betydelig interesse fra globale terminaloperatører, her iblandt APM Terminals, med hensyn til den nye containerterminal, der skal opføres i Corozal ved indsejlingen til Panama-kanalen fra Stillehavssiden.

”Vi anerkender, at Panama er en central aktør i både den globale og regionale logistikbranche”, siger Joe Nielsen, administrerende direktør for APM Terminals for Latinamerika, til avisen La Prensa.

APM Terminals venter ifølge Joe Nielsen på, at udbuddet offentliggøres, og et eventuelt bud fra selskabet efterfølgende vil afhænge af vilkår og betingelser.

Det var ventet, at terminalen ville bleve sendt i udbud i slutningen af april. Men projektet er endnu ikke endeligt godkendt af Nationalforsamlingen, da lovgivningen ikke er på plads. Koncessionen, som skal gælde i 20 år, vil kræve investeringer på 600 til 625 millioner dollar.

Panama Canal Authority, som skal stå for udbuddet, forventer at modtage25 millioner dollar fra koncessionshaveren og yderligere 75 millioner i form af tariffer, der betales via den ekstra trafik af fartøjer terminalen vil generere.

Panama har i øjeblikket to havne i Stillehavet: Balboa, der drives af Panama Ports Company og PSA terminalen, der drives af Port of Singapore Authority.

Kilde: Port Strategy

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Stor beredskabsøvelse på Hirtshals Havn

27.11.2025Maritimedanmark.dk

Ny terminal vokser frem i Aarhus Havn

24.11.2025Maritimedanmark.dk

Aarhus Havn forventer rekordmange krydstogtskibe

21.11.2025Maritimedanmark.dk

Esbjerg Havn løfter beredskabet med nyt kontrolrum

19.11.2025Maritimedanmark.dk

Verdens første elektriske 4x4 RoRo-traktor klar til havnene

18.11.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals investerer 550 mio. dollar i Bangladesh

18.11.2025Maritimedanmark.dk

Hamborg Havn fortsætter væksten

17.11.2025Maritimedanmark.dk

U-vending i Ankestyrelsen: Grønt lys til salg af færgehavn

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle