Antallet af piratangreb stiger kraftigt

Antallet af piratangreb og væbnede overfald på skibe nåede et nyt højdepunkt i juli. Det viser nye tal fra IMO. Samtid erkender chefen for de internationale flådestyrker ud for Afrikas Horn, at det er svært at komme pirateriet til livs.

Antallet af piratangreb og forsøg på piratangreb nåede med 37 angreb i juli det højeste niveau i år. Måneden før var der 17 angreb på verdensplan. Der er altså tale om mere end en fordobling i forhold til måneden før.

Af de 37 angreb der blev registreret i juli, foregik de 8 angreb helt ude i internationalt farvand, på samme måde som det skete, da Danica White blev overmandet af pirater mere end 200 sømil fra land.

I et interview med Lloyds List i sidste uge, erkendte chefen for den 5. amerikanske flåde, der samtidig er øverste chef for den internationale flådestyrke ved Afrikas Horn - Task Force 150 - at det er vanskeligt at komme piraterne til livs,

"Somalias kystlinie er 1.500 km. Lang. Det gør det meget svært at være på rette sted til rette tid, ikke mindst I betragtning af de styrker vi har til rådighed", sagde viceadmiral Kevin J Cosgriff til Lloyds List.

"Vi ved at vi kan genere piraterne, man indtil videre må vi erkende, at vi ikke har været i stand til at sætte en stopper for dem".

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankmarked slår alle historiske rekorder

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren om russisk provokation: “Vi vil ikke vakle”

Annonce

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Hafnia køber yderligere op i Torm

15.09.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC sætter gang i millionbyggeri på Kragholmen

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Nye angreb øger presset på skibsfarten i Mellemøsten

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Op mod 140 savnet efter færgeforlis i Indonesien

13.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk kan stå foran markant flådeudvidelse

12.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankerater sætter rekord efter angreb ved Hormuz

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-trafik nede på syv skibe

11.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS fastholder fragtmængderne i august

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course