Agersø-boere utilfredse med færgedrift

Siden januar har de tilmeldte til en sms-kæde om færgedriften til Agersø modtaget 65 sms med aflysninger, ændringer og annullering af reservationer fra Færgeselskabet. Det har nu fået beboerne til at sende et åbent brev til Slagelse kommune.

”Vores pendlere ligger søvnløse om natten af frygt for at modtage en sms med endnu en færgeaflysning og dermed risikere at miste deres job, fordi de ikke kan komme på arbejde. Erhvervene på øerne lider store tab og udviklingen af Agersø er totalt bremset. Alle de fine visioner fra kommunen er fuldstændigt trådt i baggrunden til fordel for en elendig færgeservice”, siger ejer af Agersø Kro og talsmand for ø-udvalget Agersø, Renny Rosenlund til sn.dk.

Det åbne brev er stilet til Slagelses borgmester Stén Knuth, formand for landdistrikt -, teknik- og ejendomsudvalget, Henrik Brodersen samt byrådet.

For to år siden blev det besluttet at sælge to færger for tre millioner kroner. Siden da har øboerne på både Agersø og Omø krævet, at politikerne fandt en løsning på de aflyste afgange, når der af forskellige årsager sejles nødsejlads som følge af, at der ikke er nogen reservefærge til rådighed.

Flere øboere mener, at en afløser-færge, der kunne lejes ud til andre kommuner kan være en løsning. I stedet vil kommunen investere i en passagerbåd, der kan betjene afgange med få passagerer. En løsning, som øboerne mener, er uholdbar.

Ifølge øboerne er der i løbet af de første ni måneder af 2014 sejlet nødsejlads i to og en halv måned - svarende til knap 30 procent nødsejlads.

”Hver tredje dag skal øboer, sommerhusejere, turister, øens erhverv samt arbejdsgiverne til øens pendlere og deres kolleger have forståelse og overbærenhed som konsekvens af de katastrofale beslutninger og dårlige ledelse. Der skal naturligvis foretages service og eftersyn. Vi er indstillet på, at det er prisen for at bo på en ø. Men nu er det for meget”, siger Renny Rosenlund.

Kilde: sn.dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Stena Line lukker Grenå-Halmstad overfarten

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Molslinjen skal have ny CEO.

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn kendt skyldig i uagtsomt manddrab

02.02.2026Danish Pilot Service

Sponseret

Danish Pilot Service flytter til nyt domicil

02.02.2026Maritimedanmark.dk

Iran advarer USA imod at angribe

02.02.2026Maritimedanmark.dk

Ny flydekran til Femern Bælt-projektet

02.02.2026Maritimedanmark.dk

Undersøisk inspektionsskib placeres i Frederikshavn

31.01.2026Maritimedanmark.dk

Danske Rederier: Skibsfarten bør indgå i Danmarks totalforsvar

Jobmarked

Se alle

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Skipper/prøvetager til Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljøs miljøskibe

Har du lyst til at arbejde med overvågning af miljøtilstanden i de danske farvande? Og er du frisk på at supplere dine maritime kompetencer med viden om prøvetagning og havmiljø? Har du lyst til at være en del af et engageret og fagligt stærkt team? Så har vi stillingen til dig som skipper/prøvetager.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

21.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course