Ændring af lov om sikkerhed til søs
Økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen har den 13. januar 2010 fremsat et forslag til ændring af lov om sikkerhed til søs, sømandsloven og forskellige andre love og om ophævelse af lov om forhyring af skibs-mandskab.
Lovforslaget skal skabe grundlaget for, at Danmark kan tiltræde FN's Internationale Arbejdsorganisations (ILO's) konvention om søfarendes arbejdsforhold.
Konventionen blev vedtaget på ILO's søfartskonference i 2006 og er en tidssvarende international regulering af de søfarendes arbejdsforhold.
Konventionen medfører nye krav til de lande, som driver skibsfart og ikke lever op til de normale kvalitetskrav. Dansk søfartslovgivning lever i vidt omfang op til konventionens krav, men det er dog nødvendigt at gennemføre visse ændringer.
Samtidig gennemføres en række andre ændringer af søfartslovgivningen til forbedring af sikkerheden, bl.a. en forhøjelse af bødeniveauet ved alvorlige ulykker, ligesom der gennemføres en række initiativer, som skal forbedre sikkerheden i fiskerierhvervet, bl.a. periodiske syn på mindre fiskefartøjer.
Lovforslaget - L 100 - kan ses på Folketingets hjemmeside på adressen www.ft.dk.
Kilde: Søfartsstyrelsen