AEL bestiller 500 kølecontainere hos Maersk

Reefer fragtselskabet Africa Express Line (AEL) har bestilt 500 StarCool reefer-containere hos Maersk Container Industry, MCI. AEL opererer to tjenester, der forbinder Vestafrika med Nord-Europa og Middelhavet.

”Vi har et langvarigt forhold til AEL, og vi er glade for, at de igen har valgt at tilføje den mest effektive containermodel”, siger MCIs chief commercial officer Søren Johannsen.

De nye enheder vil blive udstyret med klimakontrol og fjernbetjenings teknologi. De er udstyret med modemer, der sikrer fjernovervågning af containerenes tilstand, temperatur, atmosfære og andre faktorer, der påvirker kvaliteten af letfordærvelige varer under transit.

”Efter sammenlignende feltforsøg viste den styrede atmosfæreteknologi tydeligt sin evne til at hjælpe med at sikre, at varerne ankom til bestemmelsesstedet i optimal stand. Vi vil også udnytte Star Cools energibesparende applikationer og fjernovervågningsmuligheder”, siger AELs tekniske direktør Mathew Shed.

AEL opererer otte køleskibe. Ffire af dem har gennemgået et radikalt konverteringsprogram, så der er blevet forlænget med en ekstra række til reefer containere indskudt, hvilket øger den totale lastkapacitet med 25 procent.

Kilde: The Loadstar

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

07.06.2026Maritimedanmark.dk

HD Hyundai vil bringe atomkraft til biltransportskibe

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Hård kritik af regeringens plan om passagerafgift på krydstogtskibe

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

03.06.2026Maritimedanmark.dk

Danske Maritime: Nyt regeringsgrundlag styrker forsvar, innovation og grøn omstilling

29.05.2026Maritimedanmark.dk

Terma buldrer frem i et marked med stor efterspørgsel

27.05.2026Maritimedanmark.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

26.05.2026Maritimedanmark.dk

Norske værfter går sammen om at bygge krigsskibe

20.05.2026Maritimedanmark.dk

Genindsættelsen af elfærge udsættes igen

20.05.2026Maritimedanmark.dk

USA rejser sag mod containerproducenter for prisaftaler

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle