Åbent brev til Udenrigsministeren

På baggrund af de seneste beretninger om, hvordan tilfangetagne søfolk er blevet kummerligt behandlet af somaliske pirater, der har udsat dem for både tortur og trulser om henrettelse, skriver forhenværende navigatør Poul Erik Larsen på ny et åbent brev

Hr. Udenrigsminister

De seneste dage har været præget af dramatiske beretning ang. gidslernes skæbne i Somalia. Både for frigivne gidsler, og de gidsler der desværre stadig er i piraternes klør.

Senest beretningen om fire netop løsladte sydkoreanske gidsler, som havde været gidsler i 582 dage. Her berettede en kaptajn blandt de løsladte gidsler, ifølge Maritime Danmark, at de – levede som dyr, indespærret i bure -.

For få dage siden beretningen om, at pirater truer med at slå gidsler ihjel. Her drejer det sig om en hel besætning på 21 mennesker, der har været gidsler siden marts måned. Ganske vist har den form for trusler fra piraternes side været brugt tidligere, og heldigvis uden det har været ført ud i virkeligheden. Men med den måde piraterne i øjeblikket er presset på, er der vel ingen der kan sige hvad de kan finde på?

Danmark har seks gidsler fra skibet Leopard siddende, højst sandsynligt under de samme betingelser, som de netop løsladte sydkoreanere. Disse seks søfolk har nu tilbragt 691 dage i fangenskab, tilsyneladende uden håb om, at de snart kan blive forenet med deres familier - desværre.

Syntes du hr. Udenrigsminister, at det er rimeligt?

Hvornår vågner den danske regering op til dåd, og påtager sig et ansvar i forhold til gidslerne?

Du roser den store danske indsats i kampen mod piraterne, så snart der gives en lejlighed dertil. Og, det er også berettet, da vores flåde laver et godt stykke arbejde.

Du klapper derimod i som en selvdød østers, når du enkelte gange får stillet et spørgsmål omkring gidslerne. Tror du helt ærligt, at du forsat kan affærdige spørgsmål om gidslerne med et forlegent blik og den efterhånden utroligt slidte frase – vi forhandler af princippet ikke med pirater?

Hvornår indser du, at menneskeliv absolut må have større prioritet, end uansvarlige principper?

På snart mange breve til dig ang. gidslernes situation, har jeg modtaget et standardsvar fra dit ministerium, med samme intetsigende forklaring. – regeringen er, som du, bekymret for gidslernes situation. – Der holdes løbende kontakt med rederiet Shipcraft, som bistås af et anerkendt professionelt internationalt sikkerhedsfirma.

I snart to år er det ikke lykkedes de professionelle sikkerhedsfolk at få gidslerne fri! I samme tidsrum har udmeldinger fra dig og regeringen været total tavshed om gidslernes skæbne.

Hvornår mener du hr. Udenrigsminister, at tiden er inde til at ændre taktik, og gå i offensiven i stedet for forsat at cykle rundt i samme passive spor?

Jeg kan til din orientering meddele dig, at der i Danmark, og mange steder i verden, sidder mange tusinde mennesker der, ligesom jeg, er mere end forundrede over denne usmagelige og forbryderiske behandling af uskyldige søfolk som de somaliske pirater lægger for dagen og har gjort i snart mange år.

De samme mennesker er, om muligt, endnu mere forundret over den tilsyneladende magtesløshed regeringen udviser, når det gælder gidslernes tragiske skæbne. Regeringen har absolut ingen hæmninger når det gælder om at rose sig selv, i alle andre sammenhæng omkring kampen mod pirateres hærgen!

Poul Erik Larsen, forhenværende navigatør

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

31.01.2026Maritimedanmark.dk

Danske Rederier: Skibsfarten bør indgå i Danmarks totalforsvar

30.01.2026Maritimedanmark.dk

Højesteret underkender CK Hutchisons havnekoncession ved Panama-kanalen

29.01.2026Maritimedanmark.dk

Thisted Kommune forlader fælles færgeselskab

28.01.2026Maritimedanmark.dk

ICS afslører bedste og dårligste flagstater

28.01.2026Maritimedanmark.dk

MSC ekspansion løfter Schweiz markant på global shippingliste

28.01.2026Maritimedanmark.dk

Fra turnaround til lønsomhed: Erria opjusterer for tredje gang

27.01.2026Maritimedanmark.dk

Biltransportskibe har vokseværk. Nybygning sætter ny rekord

27.01.2026Maritimedanmark.dk

Første Maersk tanker udstyret med sugesejl

Jobmarked

Se alle

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser/lodsaspiranter.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.03.2026

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger bådførere til vores lodsbåde.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Udviklingsselskabet By & Havn I/S

By & Havn søger Maritim konsulent til Københavns Havn

Er du erfaren konsulent med maritim faglig baggrund, - og drømmer du om at være med til at løfte sikkerhedsansvaret i Københavns Havn? – så er det måske dig, som vi leder efter som maritim konsulent i Maritim Afdeling

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

31.01.2026

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.02.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.03.2026

Sted

Digital course