Åbent brev til Søfartens Ledere

Forhenværende navigatør Poul Erik Larsen, der gennem hele gidseltagningen af Leopards besætning var en flittig skribent af åbne breve, hvor han kritiserede det politikerne for ikke at komme gidslerne til undsætning, vender nu sin kritiske pen mod Søfartens Ledere.

Søndag kunne man i Ekstra Bladet læse, at Eddy Lopez, gennem jer, har klaget til Pressenævnet over Ekstra Bladet og TV2. Eddy Lopez føler sig krænket over, at de omtalte medier har bragt billeder som har fremstillet ham på en ærekrænkende måde som han ikke selv har, kunne sige fra overfor, da han var i piraternes varetægt.

Som menneske, og tidligere kollega til Eddy, kan jeg absolut godt forstå hans reaktion på disse billeder, der i sagen forløb, har været bragt. Efter 26 måneders fangenskab og med det, dette har medført af lidelser, afsavn og såvel psykisk som fysisk tortur, må det have været mere end hårdt pludselig at se sig selv udstillet på den måde, det er sket.

Men set ud fra et andet synspunkt, mener jeg at disse forfærdelige billeder, i høj grad har vist den grusomme virkelighed, der har været Eddy og hans besætnings hverdag i de 26 måneder, og de har i høj grad medvirket til at mange tusinde mennesker har fået øjnene op for en grusom menneskehandel, de ellers aldrig ville have skænket en tanke. Billederne og skriverierne, dels fra Ekstra Bladet, dels fra de facebook grupper, som jeg bl.a. har debatteret sagen på, og de mange breve, læserbreve m.m. jeg og mange andre har skrevet, skal nu tilsyneladende gøres til syndebukke og fra flere sider, beskyldes for at have forlænget løsningen af frigivelsen, og ikke mindst være skyld i, at løsesummen blev væsentlig forhøjet.

Hvis det forholder sig sådan, skylder vi alle Eddy og hans besætning en stor undskyldning. Vi må selvfølgelig stå til ansvar for den holdning vi har haft, og råde bod på det, hvis det er muligt.

Og, både i som forening, og de mennesker der fulgte jer da i vendte 180 grader meget sent i forløbet, og valgte at sagen ikke skulle have offentlig omtale mere, kan jo så sige – i skulle have lyttet til os, for vi gjorde det rigtige!

Men, jeg er af den overbevisning, at sådan forholder det sig ikke. Hvis ikke vi var mange der vedholdende gjorde opmærksom på den forbrydelse som har fundet sted, er jeg bange for, at Eddy og hans besætning forsat havde været de glemte gidsler. Det er selvfølgelig min mening, og den kan kun jeg selv stå inde for.

Jeg respekterer selvfølgelig Eddys beslutning om at klage, det er han i sin fulde ret til. Hvad jeg derimod er lidt skeptisk overfor, er jeres medvirken i denne klage!

Fritz Ganzhorn, du udtaler til Ekstra Bladets spørgsmål, om hvorfor i klager over bladets dækning af sagen, at det gør i, fordi et af vores medlemmer har ønsket at i klager på hans vegne.

Så er det jeg spørger, hvornår er Eddy blevet medlem af SL?

Mig bekendt gjorde i netop meget tidligt i sagens forløb opmærksom på, at i desværre ikke kunne hjælpe de daværende gidsler, da de ikke var medlem af foreningen! Dog fandt i ud af, at Søren Lyngbjørn var medlem på et senere tidspunkt.

Nu er de seks søfolk heldigvis frie mennesker igen, og selvfølgelig skal de have al den hjælp man overhovedet kan give dem.

Men jeg kan ikke se bort fra den mistanke om, at dette tiltag i nu har foretaget er nok et forsøg blandt mange andre, som også syntes de skal fralægge sig ansvar i sagen, og pudse glorien.

Det håber jeg ikke. Derfor er min opfordring til jer som forening, at bruge jeres indflydelse på at få sagen belyst fra alle sider. Først når det er sket, kan vi se hvem der er de gode, og hvem der er skurkene i denne triste sag.

For god orden skyld vil jeg oplyse, at dette brev vil blive lagt på facebook gruppen – Straf Piraterne – samt sendt til medierne.

Med venlig hilsen

Poul Erik Larsen Forhenværende navigatør

Læserbreve udtrykker ikke redaktionens holdning, men vi bringer dem for at bidrage til debatten i Det Blå Danmark

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

07.03.2026Maritimedanmark.dk

CMA CGM overskud på 2,4 milliarder dollar

06.03.2026Maritimedanmark.dk

Otto søfolk dræbt i angreb

06.03.2026Maritimedanmark.dk

Otto søfolk dræbt i angreb

06.03.2026Maritimedanmark.dk

USA har sænket 30 iranske krigsskibe

06.03.2026Maritimedanmark.dk

Tilbageholdt containerskib ankommet til Aarhus

05.03.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsstyrelsen hæver ISPS-sikkerhedsniveauet

05.03.2026Maritimedanmark.dk

EU: Skibsfarten er strategisk vigtig

05.03.2026Maritimedanmark.dk

Tankskib ramt af eksplosion ud for Kuwait

04.03.2026Maritimedanmark.dk

Søkrig i Mellemøsten i voldsom udvikling

04.03.2026Maritimedanmark.dk

Hele besætningen fundet i live

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Drug and Alcohol Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about the hazards and consequences of drug and alcohol abuse. You will be able to identify different types of addictive substances and the importance of a drug and alcohol policy. You will also be able to describe the purpose of an Employee Assistance Program and how to respond to inappropriate usage.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Equality and Diversity (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of the policies and practices that can help to ensure equality and diversity in the workplace. The course also provides knowledge and understanding on the legislation that underpins good practice, and the role that you play to promote fairness and compliance.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
First Line Leadership and Management (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an insight into the different styles of leadership and management. You will gain an understanding of some of the core elements of first line management, which can enable you to lead and manage a team effectively.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
GDPR Awareness - Global (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an understanding of the General Data Protection Regulations (GDPR), the rules and roles associated with the legislation, and what it means for you as an employee or employer. You will learn about personal data, how to protect it, and ways to identify and mitigate any potential risks at your company.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course