Åbent brev til regeringen

Gert Bjørn Petersen har på vegne af facebook gruppen ’Straf piraterne’ skrevet et åbent brev til samtlige ministre i regeringen, hvori han opfordrer dem til at gøre noget for at få frigivet de seks søfolk fra det danske fragtskib Leopard, der i mere end 1½ år har været gidsler i Somalia.

Kære minister..

Jeg har rejst i det meste verden for danske firmaer gennem nu snart 30 år, og bl.a. boet i en årrække i Sudan –med konstant borgerkrig – og hvor mit firma udførte arbejde for Danida til gavn og hjælp for lokalbefolkningen – finansieret af danske skatteydere.

Jeg har sejlet for B&W Diesel i mange, mange danske skibe – også i de farvande hvor piraterne driver deres ubehagelige håndværk på begge sider af Afrika. Nogen af de steder jeg har arbejdet, har været utrygge og langt fra den trygge Danske hverdag som vi skatter så højt. Langt fra Danmark, har jeg dog altid haft en følelse af, at hvis der skete noget ubehageligt, så ville vi derude naturligvis blive hjulpet lige så loyalt af samfundet, som vi loyalt udførte vores job – til gavn for samfundet... Medarbejderne i de danske firmaer der arbejder udenlands og i de danske rederier, bidrager med store summer til det danske samfund. Vi kan simpelthen ikke være bekendt at lade nogen af vore medborgere, der er beskæftiget udenfor landets grænser i stikken, og vende dem ryggen når de som uskyldige arbejdstagere tilfangetages af banditter, terrorister eller pirater.

Derfor kære minister, skriver jeg til dig for at bede dig om, at holde din opmærksomhed fastlåst på de uskyldige danske søfolk der sidder som pirat-gidsler i Somalia, og hvor de nu har siddet i over 1½ år.

Du er et af de mennesker som har gennemslagskraft og muligheder for at handle og udvirke en aktiv indsats – og det beder jeg dig mindeligt om at gøre!

Grunden til jeg skriver om gidslerne i Somalia, er ganske enkel. Bliver der ikke gjort en alvorlig indsats nu – er vi rigtigt mange der frygter at de ikke kommer hjem i levende live – som det er nu, vil de være mærket på sjæl og krop resten af deres liv, hvilket i sig selv er slemt nok. De søfolk der sidder fanget lige nu – som så mange andre, har også tjent vores samfund loyalt og de har bidraget – og vi kan ikke være bekendt at lade dem i stikken i Somalia!

Det er heller ikke længere – efter min personlige opfattelse – acceptabelt at spise alle debattørerne i denne alvorlige sag af med – undskyld udtrykket – indholdsløst politikker snak. Der har været rigeligt og tilstrækkeligt med tid til at få gidslerne frigivet - Nu må der altså handling på bordet! Den intetsigende og henholdende snak ville måske have været acceptabelt for 1 år og 2 måneder siden – men ikke nu 1½ år efter kapringen. Rederiet har ikke løftet opgaven – om de ikke kunne eller ikke ville eller hvorfor det ikke er sket, ved jeg ingenting om, blot kan jeg konstatere at gidslerne stadig er i piraternes vold. En vis Hr. Møller ville sikkert have været bestyrtet over manglen på Rettidig omhu - jeg er i hvert fald! Kære minister – jeg anmoder dig venligst om - at du gør alt, simpelthen alt du kan for at trække i de rette tråde og at du medvirker aktivt til at få dem hjem.

Vi kan og må ikke ofre vore med- mennesker på det ”principalter” der handler om, at vi ikke forhandler med terrorister… det tog er for længst kørt…

Målet er givet: De mennesker skal hjem til Danmark.

Magten og midlerne: dem har I kære ministre – I, der er valgt ind i folketinget - af os!

Grundlovens § 75 Stk. 1. Til fremme af almenvellet bør det tilstræbes, at enhver arbejdsduelig borger har mulighed for at arbejde på vilkår, der betrygger hans tilværelse.

Tak fordi du tog dig tid til at læse min henvendelse…

Med venlig hilsen Gert Bjørn Petersen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

25.04.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen oplever prisboom og stigende trafik i 2026

25.04.2026Maritimedanmark.dk

Svitzer-konkurrent udvider i Asien med opkøb i Singapore

Annonce

25.04.2026Maritimedanmark.dk

Svitzer-konkurrent udvider i Asien med opkøb i Singapore

24.04.2026Maritimedanmark.dk

Undermast løftes på plads på Fregatten Jylland

23.04.2026Maritimedanmark.dk

Geopolitisk uro presser danske rederier

23.04.2026Maritimedanmark.dk

ÆrøXpressen leverer helt uvant resultat

22.04.2026Maritimedanmark.dk

Tredje angreb på containerskibe i Hormuz-strædet

22.04.2026Maritimedanmark.dk

Færge sætter farten ned for at spare

22.04.2026Maritimedanmark.dk

Endnu et angreb på skib ved Hormuz-strædet

22.04.2026Maritimedanmark.dk

Iransk angreb på containerskib ved Hormuz-strædet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
ATEX Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Formålet med dette kursus er at introducere dig til ATEX- direktiverne og give dig den nødvendige information til at opfylde minimumkravene til sikkerhed på arbejdspladser, der opererer i og bruger udstyr i eksplosive atmosfærer.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Hand Safety (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide an awareness of how, and why, a wide variety of hand related injuries can occur in the workplace. You will also learn how to treat specific injuries, along with practical advice on how to prevent them from occurring in the first place by following OSHA guidelines.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Slips, Trips and Falls (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you learn about how to prevent slips, trips, and falls by understanding the associated hazards, relevant tools and equipment, and effective safety practices.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Social Responsibility Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with an awareness of safe work practice responsibilities and the importance of positive attitude, good communication and respect. The course will also provide information on how to identify different types of harassment and discrimination and practical steps for responding, how to explain hazard communication and the risks associated with substance abuse and how to identify examples of good sanitary practice.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Stroke Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The course includes information on the prevention and awareness of strokes. Also covering the symptoms of a stroke and how you can help if you recognize that someone is having a stroke.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Task Risk Assessment (TRA) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This task risk assessment course is suitable for all current or potential members of task risk assessment teams. The course includes information identification of all hazards associated with the work, what a TRA is, how and when it should be carried out and the responsibilities of each person within the process.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course