Åbent brev til regeringen

Gert Bjørn Petersen har på vegne af facebook gruppen ’Straf piraterne’ skrevet et åbent brev til samtlige ministre i regeringen, hvori han opfordrer dem til at gøre noget for at få frigivet de seks søfolk fra det danske fragtskib Leopard, der i mere end 1½ år har været gidsler i Somalia.

Kære minister..

Jeg har rejst i det meste verden for danske firmaer gennem nu snart 30 år, og bl.a. boet i en årrække i Sudan –med konstant borgerkrig – og hvor mit firma udførte arbejde for Danida til gavn og hjælp for lokalbefolkningen – finansieret af danske skatteydere.

Jeg har sejlet for B&W Diesel i mange, mange danske skibe – også i de farvande hvor piraterne driver deres ubehagelige håndværk på begge sider af Afrika. Nogen af de steder jeg har arbejdet, har været utrygge og langt fra den trygge Danske hverdag som vi skatter så højt. Langt fra Danmark, har jeg dog altid haft en følelse af, at hvis der skete noget ubehageligt, så ville vi derude naturligvis blive hjulpet lige så loyalt af samfundet, som vi loyalt udførte vores job – til gavn for samfundet... Medarbejderne i de danske firmaer der arbejder udenlands og i de danske rederier, bidrager med store summer til det danske samfund. Vi kan simpelthen ikke være bekendt at lade nogen af vore medborgere, der er beskæftiget udenfor landets grænser i stikken, og vende dem ryggen når de som uskyldige arbejdstagere tilfangetages af banditter, terrorister eller pirater.

Derfor kære minister, skriver jeg til dig for at bede dig om, at holde din opmærksomhed fastlåst på de uskyldige danske søfolk der sidder som pirat-gidsler i Somalia, og hvor de nu har siddet i over 1½ år.

Du er et af de mennesker som har gennemslagskraft og muligheder for at handle og udvirke en aktiv indsats – og det beder jeg dig mindeligt om at gøre!

Grunden til jeg skriver om gidslerne i Somalia, er ganske enkel. Bliver der ikke gjort en alvorlig indsats nu – er vi rigtigt mange der frygter at de ikke kommer hjem i levende live – som det er nu, vil de være mærket på sjæl og krop resten af deres liv, hvilket i sig selv er slemt nok. De søfolk der sidder fanget lige nu – som så mange andre, har også tjent vores samfund loyalt og de har bidraget – og vi kan ikke være bekendt at lade dem i stikken i Somalia!

Det er heller ikke længere – efter min personlige opfattelse – acceptabelt at spise alle debattørerne i denne alvorlige sag af med – undskyld udtrykket – indholdsløst politikker snak. Der har været rigeligt og tilstrækkeligt med tid til at få gidslerne frigivet - Nu må der altså handling på bordet! Den intetsigende og henholdende snak ville måske have været acceptabelt for 1 år og 2 måneder siden – men ikke nu 1½ år efter kapringen. Rederiet har ikke løftet opgaven – om de ikke kunne eller ikke ville eller hvorfor det ikke er sket, ved jeg ingenting om, blot kan jeg konstatere at gidslerne stadig er i piraternes vold. En vis Hr. Møller ville sikkert have været bestyrtet over manglen på Rettidig omhu - jeg er i hvert fald! Kære minister – jeg anmoder dig venligst om - at du gør alt, simpelthen alt du kan for at trække i de rette tråde og at du medvirker aktivt til at få dem hjem.

Vi kan og må ikke ofre vore med- mennesker på det ”principalter” der handler om, at vi ikke forhandler med terrorister… det tog er for længst kørt…

Målet er givet: De mennesker skal hjem til Danmark.

Magten og midlerne: dem har I kære ministre – I, der er valgt ind i folketinget - af os!

Grundlovens § 75 Stk. 1. Til fremme af almenvellet bør det tilstræbes, at enhver arbejdsduelig borger har mulighed for at arbejde på vilkår, der betrygger hans tilværelse.

Tak fordi du tog dig tid til at læse min henvendelse…

Med venlig hilsen Gert Bjørn Petersen

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Kendt ansigt vender tilbage som trafikdirektør

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia-opkøb afventer ny uafhængig formand i Torm

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia leverer stærkeste kvartal i år

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Norden køber op i Sydafrika

01.12.2025Svitzer

Sponseret

Den oversete brik i vores kritiske infrastruktur

01.12.2025MARPRO Group

Sponseret

Employer branding – en nøgle i kampen om arbejdskraften i det maritime Danmark

01.12.2025Fjord Line Danmark

Sponseret

Fjord Line: Vi sejler – med fokus på mennesker, trivsel og gode oplevelser

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle