Aarhus-borgmester har ingen forklaring på overrumplende Maersk-melding

Der var slet ikke behov for en havneudvidelse i Aarhus. Det har Maersk-selskabet APM Terminals i flere år tilkendegivet over for havnen, skriver selskabet i et svarskrift. Men det afvises af Aarhus-borgmester og havneformand Jacob Bundsgaard, skriver Jyllands-Posten.

Foto: Danske Havne / Arkivfoto

Ud ad til har APM Terminals løbende bakket op om den meget omstridte udvidelse af Aarhus Havn. Men på de indre linjer har selskabet overfor havnens ledelse og bestyrelsesformand givet udtryk for, at der ikke var behov for udvidelsen i forhold til containerdriften.

Det skriver selskabet ifølge Finans i et svarskrift i den retssag, som APM Terminals har anlagt mod havnen, fordi den har indgået kontrakt med MSC om en ny terminal på et område, som APM Terminals mener at have fortrinsret til.

Men borgmester Jacob Bundsgaard (S) afviser, at det skulle være tilfældet.

“I alle de høringssvar, som Maersk har afgivet, og i alle de drøftelser, som jeg har haft med Maersk, har man været optaget af at få udvidet de arealer, man har. Det er det, som jeg og byrådet kan forholde os til,” siger Jacob Bundsgaard til Jyllands-Posten.

Maersk skriver i en udtalelse til Finans, at virksomhedens position har været den samme hele vejen igennem, men at selskabet ikke ønskede “at gå i mod eller stille os i vejen for en bredere politisk vision eller for behovene hos øvrige virksomheder på havnen”.

I en anden skriftlig udtalelse fra Maersk til Finans skriver selskabet, at APM Terminals allerede i 2020 og 2022 gjorde havnens ledelse og kommunen opmærksom på, “at APM Terminals kunne udvide sin eksisterende kapacitet ved at modernisere og effektivisere det eksisterende areal, hvorfor der efter APM Terminal´s opfattelse ikke var et konkret behov for en havneudvidelse i forhold til containerdriften”.

Det var da heller ikke en negativ udmelding fra APM Terminals, der fulgte i kølvandet på Aarhus Kommunes beslutning den 20 juni om at sætte havneudvidelsen på pause. Tvært imod.

I stedet introducerede APM Terminals den 21. juni - for første gang offentligt - muligheden for at investere 2 mia. kr. i terminalen i Aarhus, der ville øge kapaciteten med 50 pct.

“Nu da man har taget en beslutning om ikke at udvide havnen, så er et vores opgave at komme med en løsning for, hvordan vi bedst muligt kan servicere den plads, vi har til rådighed,” sagde administrerende direktør for APM Terminals, Keith Svendsen til DR.dk

De nye oplysninger i sagen fik Enhedslisten i byrådet til at foreslå en udvidelse af den planlagte undersøgelse af forløbet til også at omfatte den politiske proces.

Men det blev onsdag afvist af et flertal.

-emte

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.06.2026Maritimedanmark.dk

Død efter kran kollapser på havn

26.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Klaptilladelser er blevet en flaskehals for danske havne

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Korsør Havn melder om forrygende måned

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Rekordinvesteringer i Esbjerg Havn i 2025

16.06.2026Maritimedanmark.dk

ADP passerer million tons gods på en måned

11.06.2026Maritimedanmark.dk

Powercon skal levere landstrøm til krydstogtskibe i Skagen

09.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Danske kræfter kæmpede mod vinter og is i omfattende tysk uddybningsprojekt

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Thulesen Dahl roser regeringens  havvindhandlingsplan

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Drug and Alcohol Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about the hazards and consequences of drug and alcohol abuse. You will be able to identify different types of addictive substances and the importance of a drug and alcohol policy. You will also be able to describe the purpose of an Employee Assistance Program and how to respond to inappropriate usage.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course