870.000 krydstogtgæster til Danmark

Antallet af krydstogtturister der besøger Danmark vil sætte ny rekord i år. Første anløb bliver den 4. april i København, og inden året er omme, vil 870.000 krydstogtturister have besøgt landet.

”Alene i København regner vi med 368 skibe og omkring 770.000 krydstogtgæster. Hvis man tæller resten af byerne med, er der i alt 450 anløb i år, og vi forventer i alt 870.000 gæster”, siger Bo Nylandsted Larsen, direktør i Cruise Copenhagen Network, til Ritzau.

Aarhus er den næststørste krydstogtby med 40.000 gæster, mens Rønne er nummer tre med 22.000 gæster.

En undersøgelse blandt krydstogtpassagerer i Danmark viser, at 96 procent af passagererne forlader skibet for at se på byen, når det lægger til i København. Gæsterne er i gennemsnit fem timer i byen, inden de vender tilbage til deres kahyt.

De besøgende bruger i gennemsnit 75 euro, hvis man tæller udgifter til forudbetalte udflugter med. Hver gæst køber i gennemsnit varer for 35 euro. Det er typisk tyskere, amerikanere, briter og sydeuropæere, som fylder krydstogtskibene i de danske havne.

Sæsonens sidste krydstogtskib lægger i år til den 14. oktober.

Kilde: business.dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg Havn fortsætter væksten

08.09.2026Maritimedanmark.dk

APM Terminals vil investere yderligere i Nigeria

Annonce

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

03.09.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

02.09.2026Maritimedanmark.dk

HJ Hansen afskiber stort skrotskib i Aalborg

28.08.2026Maritimedanmark.dk

Mere gods på Göteborgs direkte Asien-ruter

27.08.2026Maritimedanmark.dk

Havneudvidelsen i Hirtshals er et stort skridt nærmere

26.08.2026Maritimedanmark.dk

DI Fyn: Ny analyse stærkt argument for havneudvidelse

18.08.2026Maritimedanmark.dk

Assens Havn centrum for stort stenrevsprojekt

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle