45 nye licenser til norsk akvakultur

Fiskeri- og Havbruksnæringens Landsforening i Norge, FHL, er enige i regeringens forslag til salg af 45 nye "grønne" licenser til laks i 2013. Salget af nye licenser vil bidrage til vækst og øge produktion. Norge har nemlig et godt fundament til at øge landets fødevareproduktion gennem akvakultur.

“Akvakultur er i øjeblikket den fødevareproduktion, der efterlader færrest miljømæssige fodaftryk, og vi byder forslag, som kan gøre industrien endnu bedre velkomne”, siger Sveinung Sandvik fra FHL.

FHL mener ydermere at det er rimeligt, at salget af licenser hovedsagligt går til amterne, da et robust samfund er vigtigt for virksomheder langs kysten. Der er dog stadig en del ubesvarede spørgsmål i forbindelse med de grønne site-licenser, blandt andet hvilke kriterier der skal til for, at man kan få tildelt en licens.

“Vi håber, at vi kan undgå en udbudsrunde som senere vil fremstå som en "skønhedskonkurrence", siger Sandvik og tilføjer, at det både for erhvervslivet og den almindelige offentlighed er vigtigt, at væksten opfattes som forudsigelig og ansvarlig.

Fødevareproduktion indebærer miljøbelastning, men af en relativ beskeden størrelse sammenlignet med andre sektorer af fødevareindustrien. Industrien har gjort en række tiltag for at reducere miljøbelastningen yderligere, gennem teknologi.

“Vi anser dette forslag om "grønne" lakselicenser som et incitament til yderligere at forbedre den nuværende produktionsteknologi og dermed styrke en industri, der kommer til at blive en endnu vigtigere hjørnesten for udviklingen af velfærdsstaten i de kommende årtier”, siger Sandvik.

Kilde: kyst.no

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

03.08.2026Maritimedanmark.dk

Viking Supply Ships får ny topchef

23.07.2026Maritimedanmark.dk

Fragtskib på grund ud for Nyborg

Annonce

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

13.05.2026Maritimedanmark.dk

Norden udvider flåde med fire Handysize

06.05.2026Maritimedanmark.dk

Køge: Skrotbrand i skib i slukket

29.04.2026Maritimedanmark.dk

Medie: Donald Trump vil fastholde blokade

14.04.2026Maritimedanmark.dk

Ny aftale sikrer Feggesundfærgen

01.04.2026Maritimedanmark.dk

Stor hotelpram har forladt Vordingborg

30.03.2026Maritimedanmark.dk

Hvide Sande Havn henter rekordomsætning

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark