11 savnes efter forlis i Atlanten

Et ankerhåndteringsfartøj fra franske Bourbon er rapporteret sunket i Atlanterhave ca. 1.200 sømil fra Martinique. I en udtalelse søndag siger rederiet, at en redningsbåd med tre besætningsmedlemmer er blevet fundet af redningsmandskabet. Eftersøgningen efter overlevende fortsætter.

Bourbon Rhode er sunket i Atlanterhavet. Arkivfoto..

De tre besætningsmedlemmer, der er blevet fundet i live, blev opdaget af et specialudstyret Falcon 50 fra den franske flåde.

“De tre besætningsmedlemmer er nu under medicinsk observation på et handelsskib, der har assisteret i redningsarbejdet,” siger Bourbon.

Det Luxembourg-flagede AHTS Bourbon Rhode, der er. bygget i 2006, kom i problemer torsdag, da det blev ramt af orkanen Lorenzo i Det Caribiske Hav og begyndte at tage vand ind.

Redningsarbejdet har været besværliggjort af det hårdt vejr i området i forbindelse med orkanen, men det er aftaget og arbejdet fortsætter med assistance fra bl.a. fem handelsskibe, skriver rederiet i en opdatering.

Redningsarbejdet, der koordineres af Bourbon fra hovedkontoret i Marseilles, gennemføres i tæt samarbejde med myndighederne i området ca. 1.200 sømil ud for øen Martinique.

Kilde: Tradewinds

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Opbakning til dansk bidrag fra Danske Rederier

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Danmark sender bidrag til Hormuzstrædet

Annonce

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Opbakning til dansk bidrag fra Danske Rederier

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Justitsminister vil skærpe sikkerhed på havnene

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Porten til Hormuzstrædet står igen på klem

20.06.2026Maritimedanmark.dk

Amerikanske virksomheder sagsøger containerproducenter for prisaftaler

20.06.2026Maritimedanmark.dk

Kraftigt El Niño kan skabe nye udfordringer for skibsfarten

19.06.2026Maritimedanmark.dk

30 cm op: Enormt krydstogtskib passerer Storebæltsbroen

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Forsigtig genåbning af Hormuzstrædet trods fortsat usikkerhed

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Oslo-ruten skal have ny direktør

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle