Vraget af tysk ubåd fundet ud for Belgien
Det velbevarede vrag af en tysk ubåd fra 1. verdenskrig, der netop er blevet fundet i belgisk farvand, indeholder måske stadig ligene af 23 besætningsmedlemmer. Myndighederne hemmeligholder foreløbig den præcise lokation for at holde røvere væk.
En tysk ubåd fra 1. Verdenskrig..
Brugen af en flåde af ubåde i Den Engelske Kanal og i Nordsøen mod allierede skibe var et af nøgleelementerne i Tysklands taktik under 1. verdens krig.
Der var 93 ubåde stationeret i de belgiske havne under krigen og de sænkede mere end 2.500 allierede skibe, men blev også selv angrebet. Således blev 70 af dem ramt og deres besætninger på i alt 1.200 mand omkom.
De belgiske myndigheder har kendskab til 11 ubådsvrag i belgisk farvand og af dem er det netop fundne vrag det bedst bevarede, lyder det fra myndighederne i provinsen West Flandern.
Den belgiske minister for Nordsøen vil nu undersøge, om vraget skal betragtes som et gravminde.
Kilde: Marinelink
RETTELSE: Ubåden er fra 1. Verdenskrig - og ikke fra 2. Verdenskrig, som vi først havde skrevet. Vi beklager. Redaktionen