Udvidelse: Hanstholm Havn får lånegaranti

<strong>BAGGRUND -</strong> Hanstholm Havn A/S er på vej til at rejse sig ved det træ, hvor havnen i 2014 måtte give op, da en licitation over den planlagte havneudvidelse afslørede et helt andet prisniveau end det budgetterede. En ny og justeret plan, der mere er i overensstemmelse med de faktiske muligheder, har set dagens lys, og i går kom havnen et stort skridt nærmere en realisering.

Af Bent Mikkelsen

Det skete, da Thisted kommunes byråd, der ejer havnen, med et stort flertal bevilligede en lånegaranti på 450 millioner kroner hos det fælleskommunale Kommunekredit. Den gamle masterplan arbejdede med et budget på rundt en milliard kroner, men den første licitation viste, at den nærmere ville koste det dobbelte.

Den aktuelle finansiering skal bruges med 50 millioner kroner til investeringer i den nuværende havn, mens de resterende 400 millioner skal bruges til en havneudvidelse med nye moler og øget landareal i den nordlige ende af havnen.

Satser på fisk Hanstholm Havn har i samarbejde med brugerne valgt at skrue ned for ambitioner om tiltag i offsshore-segmentet og i stedet satse på fiskeriet. Det er allerede sådan, at 75 procent af havnens indtægter kommer fra vareafgifter på fisk, mens 20 procent kommer fra arealleje og 5 procent kommer fra omsætningen af gods over kajerne.

De investeringer, der skal gøres for de første 50 millioner kroner, bliver bygning af en ny køleauktionshal på 1.600 kvadratmeter med en rumhøjde på 6 meter og med mulighed for at holde en konstant temperatur på 3°.

Samtidig skal der ske en oprydning i den eksisterende bygningsmasse. Det vil sige, at nogle utidssvarende bygninger nedrives for at give en bedre arbejdsgang for losning af fisk, vask og udlevering af fiskekasser mv. i en ubrudt kølekæde og med mindre intern kørsel på havneområdet.

Hanstholm Havn ventes også at øge indtægterne fra arealleje fremover, da flere kunder har ønsket nye og større faciliteter. Således er Fiskeriselskabet Borkumrif i gang med at bygge en ny lagerhal til fiskegrej. Den bliver 50 meter lang (så der kan arbejdes med udstrakt trawl mv. indendørs) og dækker et areal på 1.100 kvadratmeter mod rundt 90 kvadratmeter i selskabets gamle hal. Den nye hal bygges i den søndre del af havnen (tidligere trailerparkering) med let adgang til kajkanten. Hanstholm Stevedore er i gang med opførelse af en hal på 1.750 kvadratmeter.

Havnen har også et overordnet mål i den nye plan. Det er en skarpere opdeling mellem fiskerifunktioner og servicefunktioner. I dag er disse forskellige funktioner spredt rundt mellem hinanden over hele havnearealet. I den ideelle verden og i fremtiden er det planen, at service-funktionerne skal ligge i den sydlige del af havnen (syd for det nuværende færgeleje), mens den nordlige del af havnen er tiltænkt fisk, fiskeforarbejdning og fiskeproduktion. Der er for tiden ledige arealer i dette område efter, at færgeruterne fra Hanstholm blev flyttet til Hirtshals.

Længst mod nord og delvist på det nye areal skal der være mere af den akvakultur, som allerede findes.

Moler Den største part af lånegarantiens muligheder skal bruges til nye moler. I stedet for den oprindelige og meget kostbare plan om en indsejling i nord og dermed en ny læmole langs hele havnen, tænkes de nye placeret i forlængelse af de eksisterende læmoler længere ud i havet således, at havnen reelt får to forbassiner inden selve havnen.

De nye moler ventes etableret i 2018-2019 afhængig af forhandlinger med staten omkring renovering af 59 sænkekasser, der udgør de nuværende ydermoler. Prisen på renovering varierer fra 3 til 14 millioner kroner pr. sænkekasse i de estimater, der ligger til grund for planen. Nye moler sammen med en øget uddybning vil give Hanstholm havn en vanddybde på 11-12 meter. Hanstholm Havn har efter en udbudsrunde udpeget Rambøll A/S til opgaven med udvidet bygherrerådgivning i forbindelse med udvidelsen af havnen.

- Du kan læse mere om Hanstholm Havn's planer i juni-udgaven af Magasinet Maritime Danmark

Maritimedanmark.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Relateret indhold

28.06.2025Maritimedanmark.dk

Flere kommercielt drevne havne på vej i Grønland

26.06.2025Maritimedanmark.dk

Canadisk investor køber sig ind i ADP

26.06.2025Maritimedanmark.dk

Første etape af kommende havneudvidelsen i Hirtshals

24.06.2025Maritimedanmark.dk

Vestkysthavne kræver styrket miljøberedskab

19.06.2025Maritimedanmark.dk

Aftale om stor kajudvidelse på plads

17.06.2025Maritimedanmark.dk

Taulov Dry Port nærmer sig fuld kapacitetsudnyttelse

16.06.2025Maritimedanmark.dk

Stena Line investerer 150 mio. kr. i britisk havn

04.06.2025Maritimedanmark.dk

Esbjerg Havn holder niveau – trods farvel til 700.000 tons kul

Jobmarked

Se alle

Ærøfærgerne

Transportdirektør - Ærø Kommune

Er du Ærø Kommunes nye transportdirektør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

10.08.2025

Skoleskibet Danmark

Maskinchef til Skoleskibet DANMARK

Vil du være med til at uddanne fremtidens søfolk og sikre teknikken ombord på Skoleskibet DANMARK? MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger maskinmester til en fast stilling med udmønstringer på 1:1 ordning og periodevis arbejde i land på MARTEC.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

14.08.2025

EUC Nord

Genopslag - Underviser til maritim uddannelse

Vil du hjælpe med at uddanne unge og voksne til en af de mest spændende brancher i Danmark – så har vi jobbet til dig lige her! Den maritime industri er i vækst og har brug for veluddannet arbejdskraft.

Ansøgningsfrist

20.08.2025

Maritimedanmark.dk

Salgstalent søges til salg af b2b-medieløsninger

Vil du arbejde med stærke B2B-medieplatforme og hjælpe virksomheder med at skabe synlighed gennem advertorials, content marketing og annoncering? Har du drive, er proaktiv og trives i en salgsrolle, hvor du både opsøger nye kunder og udvikler eksisterende relationer? Så er du måske vores nye kollega hos Horisont Gruppen A/S.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.08.2025

RelyOn

Timeansatte instruktører

Har du en uddannelse inden for det maritime, offshore eller brand & redning? Er du en udadvendt profil med flair for at formidle din viden, og vil du være en del af en organisation, hvor alle tager ansvar for at give vore kursister den bedst mulige læring og oplevelse?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Workplace Hazards and Personal Safety (E-learning course - afholdes løbende)

This course on workplace hazards and personal safety, will inform you about the general hazards you will find offshore, how to evaluate them, and continue to carry out your duties as safely as possible.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Violence Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about different types of workplace violence, signs of potential violence and how best to respond. You will be able to explain the importance and purpose of a workplace violence prevention program and identify violence hazard prevention and controls.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Violence awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about different types of workplace violence, signs of potential violence and how best to respond. You will be able to explain the importance and purpose of a workplace violence prevention program and identify violence hazard prevention and controls.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognise it and what you can do to prevent it.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course