Tilda Kosan redder tre nødstedte sejlere
Rederiet J. Lauritzens skib Tilda Kosan har reddet tre sejlere 900 sømil nordøst for Bermuda, efter at deres sejlskib Blue Pearl sank. Redningsaktionen blev ledet af den amerikanske kystvagt der slog alarm til Tilda Kosan via AMVER netværket.
Foto: Tilda Kosan.
US Coast Guard modtog tidligt om morgenen den 25. April et automatisk udsendt nødsignal fra en redningsflåde omkring 900 sømil nordøst for Bermuda. Tre skibe der befandt sig i nærheden blev alarmeret via AMVER systemet og lagde straks kursen om for at sejle de nødstedet til undsætning.
Kl. 12.30 nåede Tilda Kosan som det første skib frem til positionen og tog de tre sejlere - en 29-årig belgier og to briter i 50’erne - om bord. Også skibshunden blev reddet.
De reddede blev efterfølgende bragt til Bermuda om bord på det dansk ejede skib.
Kilde: US Coast Guard