Milliardær på olie, men er den gerne foruden

Resultatet i Torben Østergaard-Nielsens holdingselskab, Selfinvest, runder i år for første gang 1 mia. kr. før skat. Han er først og fremmest blevet milliardær på at handle med brændstof til skibe, men ser gerne, at olien bliver fortid på grund af klimaet, siger han til fyens.dk

Torben Østergaard-Nielsen har primært tjent sine milliarder på olie, men ser frem til alternativer. Foto: USTC.

Med årets resultat på lige godt 1 mia. kr. før skat øges egenkapitalen i Selfinvest til 4,6 mia. kr. Den enorme formue er siden 1981 bygget op af Torben Østergaard-Nielsen gennem en række forskellige virksomheder, herunder rederiet Uni-Tankers, shippingfirmaet SDK,

IT-firmaet Unit-IT og senest Selected Car Group, der handler med eksklusive biler.

Men det er først og fremmest Bunker Holding Group, der gennem handel med skibsbrændstof har tjent milliarderne hjem til Østergaards pengetank. Men alligevel ser han gerne, at olien snart bliver fortid.

“Det ville være bedst for os alle, hvis vi kunne undvære olie. For mig er der ingen tvivl om, at klimaforandringerne er menneskeskabte, og derfor skal vi væk fra at bruge fossile brændstoffer,” siger Torben Østergaard-Nielsen til fyens.dk

Men han bryder sig ikke om at høre, at nogle blandt de godt 2.500 ansatte er lidt skamfulde over at arbejde med olie i en tid, hvor ambitiøse klimahandlingsplaner tager overskrifterne.

“Hvis folk vil have deres gummisko hjem fra Kina, skal skibene altså have et eller andet at sejle på, og i mange år vil det sige olie. Det er virkeligheden, og den kan man ikke se bort fra, selv om noget andet er mere moderne,” siger han til fyens.dk

Milliard-resultatet i det seneste regnskab er opnået trods Coronakrisen og et oliemarked, der nærmest brød sammen i foråret med uhørte lave priser. Og for første gang er Torben Østergaard-Nielsen ikke “eneejer” af resultatet i Selfinvest.

”Regnskabsåret 2019/20 har på alle måder været et særligt år. Vi har gennemført det første økonomiske skridt i det planlagte generationsskifte, så mine 2 døtre, Nina og Mia, nu er medejere af Selfinvest.

Vi kan præsentere et rekordregnskab for koncernen, hvor vi har formået at udnytte de særlige muligheder, der har været i markedet. Vi har den økonomiske styrke til at vækste og udbygge vores markedspositioner, og så har vi en igangværende Coronakrise, en handelskrig og en kollapset oliepris, der gør vejen foran både tåget og uforudsigelig.

Vi forventer derfor ikke at komme lige så flot i mål med 2020/21, selvom jeg må sige, at alle gruppens aktiviteter står stærkt positioneret til et spændende år,” udtaler

Torben Østergaard-Nielsen i en pressemeddelelse om moderselskabets resultat.

Kilde: Fyens.dk & Selfinvest

ME Production

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Relateret indhold

07.09.2025Maritimedanmark.dk

Celebrity Cruises lancerer luksus flodkrydstogtskibe

03.09.2025Maritimedanmark.dk

Beslaglagt oligark-yacht sælges på auktion

03.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber narkoskib i internationalt farvand

03.09.2025Maritimedanmark.dk

Danmark på vej til at købe britiske fregatter

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Danske krigsskibe med i stor øvelse

29.08.2025Maritimedanmark.dk

Russisk korvet ramt af ukrainske droner

28.08.2025Maritimedanmark.dk

Stor interesse for Marinehjemmeværnet

28.08.2025Maritimedanmark.dk

Ukrainere bag sabotagen mod Nord Stream

Jobmarked

Se alle

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand til fast stilling på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

09.09.2025

KNOT MANAGEMENT DENMARK A/S

Vi søger 1. styrmand til vores flåde af DP2-shuttle tankskibe i international fart.

En forudsætning for at komme i betragtning til denne stilling er, at du har DP-Unlimited certifikat og har erfaring som 1. styrmand i en stilling der kræver STCW II/1. Ligeledes vil erfaring med sejlads på tankskibe være en fordel.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Grenaa-Anholt Færgefart søger en befaren skibsassistent til fast stilling i en 1:1 tørn

Du vil komme til at indgå i vores faste team af medarbejdere på M/F Anholt, som dagligt betjener færgens kunder samt fragter gods til og fra øen i Kattegat.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

11.09.2025

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle