Maersk Oil leder samarbejde i Grønland

Maersk Oil er valgt til at lede en fælles undersøgelse af et såkaldt Social Baseline Study for de fire olie-og gasselskaber, der har planer, der kan føre til efterforskningsaktiviteter i det nordvestlige Grønland. Maersk Oil Kalaallit Nunaat A / S, Cairn Energy PLC, ConocoPhillips og Shell Grønland.

"Samarbejdet vil styrke vurderingen ved at se på den samlede belastning i området, så man undgår dobbelt arbejde og sikrer en offentlig høring. En bedre vurdering vil bidrage til at sikre, at muligekonsekvenser identificeres og mindskes, og at potentielle fremtidige sociale investeringer relateret til efterforskning koordineres mellem de fire driftsselskaber og øger de lokale fordele", siger Carsten Sønderskov, adm. direktør for Maersk Oil Grønland.

Grønlandske regler kræver, at virksomhederne gennemfører en social konsekvensanalyse, før de gennemfører efterforskningsboringer. En central del af denne vurdering er et Social Baseline Study, som indeholder beskrivelser af eksisterende sociale forhold, udviklingstendenser og udviklingsmål i de samfund, der potentielt berøres af efterforskningsboringer i området.

Da de fire operatører alle vil være aktive i samme område, er kun ét Social Baseline Study nødvendigt. Selskaberne er derfor blevet enige om at samarbejde, og har valgt Maersk Oil til at lede en fælles undersøgelse.

Eksperter fra hvert af de fire selskaber og deres grønlandske joint venture partner Nunaoil er inviteret med i et panel, som skal støtte og vejlede undersøgelsen, som skal være færdig i løbet af sommeren 2013.

Det sociale Baseline Study vil blive koordineret af det internationale konsulentfirma, Golder Associates, i samarbejde med en grønlandsk rådgiver, INUPLAN. Andre eksperter er blevet udvalgt via en søgning i de grønlandske medier, og vil blive inddraget i undersøgelsen.

"I vores tidligere samarbejde med Golder og INUPLAN har vi været tilfredse med deres ekspertise og erfaring. De har tilstrækkelige ressourcer til at sikre en høj kvalitet af studiet og kan arbejde med de lokale eksperter for at sikre relevans og inddragelse af lokal viden", siger Sønderskov.

Kilde: Maersk Oil

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

02.06.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime får langsigtet servicekontrakt på tysk havvindmøllepark

29.05.2026Furuno Danmark A/S

Sponseret

Støjreducerende teknologi mindsker skaden på havmiljøet.

Annonce

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Rederier er grønnere end deres rygte

19.05.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler godt i gang med kæmpe-projek

18.05.2026Maritimedanmark.dk

Kabelarbejde i Øresund giver øget aktivitet til søs

08.05.2026Maritimedanmark.dk

Første tunnelelement på plads i Femern Bælt-projektet

07.05.2026Maritimedanmark.dk

Fordoblet dansk gasproduktion sender 2 mia. kr. i statskassen

05.05.2026Maritimedanmark.dk

Første tunnelelement på vej ned i Femern Bælt

30.04.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime bryder vækstkurve

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Hazard Awareness and Identification (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the knowledge and skills to identify, assess, and address workplace hazards effectively. You will learn about various energy sources, control measures, contributing factors, and dynamic risk assessments to ensure a safer working environment for yourself and your colleagues.

Dato

01.08.2026

Sted

Digital course