Maersk Drillings sælger kombineret rig
Maersk Drilling har indgået en aftale om at sælge den kombinerede bore- og produktions enhed Mærsk Inspirer til en pris på 373 mio. dollar - ca. 2,3 mia. kr. - til norske Havila Sirius. Mærsk Inspirer arbejder nu på en femårig kontrakt for Repsol på Yme-feltet på den norske sokkel.
Arkivfoto..
Salget af Mærsk Inspirer opfylder et af selskabets strategiske mål om at tilpasse flåden til core business ligesom salget også styrker Maersk Drillings balance ved at reducere nettogælden betragtelig, skriver Maersk Drilling i en pressemeddelelse.
“At drive et produktionsmodul er ikke en del af Maersk Drilling´s core business og vi mener, at dette er en attraktiv transaktion, som vil skabe værdi for Maersk Drillings aktionærer samtidig med at den sikre et godt fremtidigt hjem for riggen,” siger Jørn Madsen, CEO i Maersk Drilling.
Repsol vil som en del af transaktionen efter salget lease riggen fra Havila Sirius og overtage dag-til-dag ansvaret for driften på feltet samt nogle af medarbejderne fra Maersk Drilling, der ifølge aftalen vil stå til rådighed med ledelse af boringsarbejdet i 12 måneder mod betaling.
Mærsk Inspirer blev leveret i 2004 og efter det første arbejde på den britiske sokkel, blev riggen konverteret til en kombineret bore- og produktionsrig til brug på Volve-feltet i Norge for Equinor i en ti-årig periode.
Efter en række modifikationer indledte Mærsk Inspirer først på året arbejdet på den femårige kontrakt med Repsol.
Kilde: Maersk Drilling.