Danmark har brug for produktionsindustri

KOMMENTAR: I Danmark betragter vi vores samfund som et vidensamfund. Vi har hørt det mange gange: Vi skal overleve på vores viden! Men det kan vi ikke, hvis vi i vores iver efter at være et vidensamfund glemmer produktionsindustrien. Vi kan ganske simpelt ikke være et vidensamfund, hvis vi ikke samtidig er et produktionssamfund.

Kommentar af Thorkil H. Kristensen, adm. direktør i brancheforeningen Danske Maritime, i dagbladet Børsen.

I Danmark betragter vi vores samfund som et vidensamfund. Vi har hørt det mange gange: Vi skal overleve på vores viden! Men det kan vi ikke, hvis vi i vores iver efter at være et vidensamfund glemmer produktionsindustrien. Vi kan ganske simpelt ikke være et vidensamfund, hvis vi ikke samtidig er et produktionssamfund.

Derfor er det glædeligt, at Europa-Kommissionen erkender den europæiske produktionsindustris betydning i den nyligt udsendte integrerede europæiske industripolitik.

Her slår kommissionen fast, at produktionsindustrien er nødvendig for Europa, og at det er essentielt at øge produktiviteten i produktionsindustrien såvel som i relaterede sektorer, hvis vi fortsat skal sikre vækst i Europa.

Hvert fjerde private job i Europa ligger inden for produktionsindustrien. Herudover er endnu en fjerdedel af alle private job i Europa afhængige af produktionsindustrien på den ene eller den anden måde. Den er en væsentlig drivkraft for såvel den europæiske indtjeningsevne som konkurrenceevne. Derfor bør den have høj politisk prioritet, både på europæisk plan, men i særdeleshed også på nationalt dansk plan.

Vi har brug for, at der i Danmark er et erhvervsministerium, der varetager industriens interesser. Det betyder bl.a., at der bør være en administrativ enhed i erhvervsministeriet, hvis definerede kerneområde er netop den danske industri.

Produktionsindustrien spiller en nøglerolle i forhold til innovation, ligesom ikke mindre end 80 pct. af alle forsknings- og udviklingstiltag i Europa kommer fra denne sektor. Megen innovation sker i selve produktionen. Kreative idéer bliver omsat til noget konkret, håndgribeligt og brugbart – og de kreative idéer videreudvikles i produktionen.

I længden vil produktudvikling næppe kunne ske uden tilknytning til produktionen. Derfor er det vigtigt, at de, der bestemmer erhvervsvilkårene i Danmark, ikke umuliggør industriproduktion eksempelvis ud fra et synspunkt om, at al produktion alligevel vil blive flyttet til udlandet før eller siden.

Hvis vi skærer vores produktionskompetencer fra, er det bare et spørgsmål om tid, før innovationen og konkurrenceevnen flytter med.

Outsourcing i sig selv er ikke en dårlig ting, men et afgørende moment i outsourcing er evnen til fortsat at udvikle sit produkt. Desværre rangerer industri alligevel lavt på prioriteringslisten for mange politikere. Industri bør blive et politisk fokusområde i langt højere grad, end det er tilfældet i dag.

Det er desuden vigtigt, at danske og europæiske regler ikke bliver en klods om benet på danske produktionsvirksomheder. Reglerne skal derimod hjælpe virksomhederne til at få de bedst mulige konkurrencevilkår, hvilket bl.a. indebærer, at det skal være muligt at købe råvarer såsom stål på lige vilkår med konkurrenter i resten af verden.

Maersk Line har netop placeret en meget stor ordre på i første omgang 10 superavancerede containerskibe hos et sydkoreansk værft. Mange af underleverandørerne til disse containerskibe vil højst sandsynlig være danske. Ikke fordi det danske rederi har en nationalistisk inspireret forkærlighed for danske underleverandører, men fordi mange danske maritime leverandører simpelthen er førende på deres område. Det gælder bl.a., når man ser på faktorer som kvalitet, klima og miljø.

Men de er i konstant skarp konkurrence med underleverandører over hele verden, og derfor er det afgørende, at de danske politikere til stadighed arbejder for rammevilkår, der sikrer en fair konkurrence også for danske virksomheder.

Det er afgørende, at virksomhederne har adgang til dygtige medarbejdere på alle niveauer for fortsat at kunne udvikle og styrke den danske og europæiske produktionsindustri. Det kræver, at vi også på uddannelsessiden kan konkurrere med resten af verden. Vi skal sørge for, at vores uddannelsessystem til stadighed styrkes og tilpasses de behov, virksomhederne har. Samtidig er det vigtigt, at virksomhederne har mulighed for at give deres medarbejdere de rette betingelser for kunne videreudvikle sig.

For at virksomhederne skal kunne konkurrere på det globale marked, er det nødvendigt, at de danske politikere arbejder for at sikre gode og fleksible rammebestemmelser for produktionsvirksomheder – både på nationalt, europæisk og internationalt plan.

Man må derfor håbe på, at udmeldingen fra Europa-Kommissionen skinner igennem til de danske politikere. At også de vil opprioritere at bevare en konkurrencedygtig produktionsindustri, som fortsat kan være med til at sikre den velstand, vores samfund hviler på.

Kilde: Dagbladet Børsen

Maritimedanmark.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Relateret indhold

21.05.2025Maritimedanmark.dk

MAN på vej med verdens hidtil stærkeste metanolmotor

16.05.2025Maritimedanmark.dk

A.P. Møller Holding gennemfører køb af Svitzer

16.05.2025Maritimedanmark.dk

Tyskland træder ind på skrotningsmarkedet

15.05.2025Maritimedanmark.dk

Grønland vil være med til at bygge arktiske krigsskibe

14.05.2025Maritimedanmark.dk

Desmi går tilbage på top- og bundlinje

13.05.2025Maritimedanmark.dk

Rusland vil udbygge sin skibsbygningsindustri

07.05.2025Maritimedanmark.dk

Svendborg-værft udvider med større flydedok og flere arbejdspladser

06.05.2025Maritimedanmark.dk

Vestas-aktien stiger efter lille overskud i 1. kvartal

Jobmarked

Se alle

Skoleskibet Danmark

Uddannelseskoordinator til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger uddannelseskoordinator til rederiet. Skoleskibet DANMARK er et unikt skib i en moderne verden, hvor en historisk silhuet danner rammen om en nutidig maritim uddannelse for velfungerende unge i alderen 17-25 år. Skibet sejler tre togter om året med 80 elever pr. togt.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

14.06.2025

Molslinjen A/S

MOLSLINJEN søger befarne Skibsassistenter

Vil du være en del af vores stærke team, hvor vi altid løfter i flok? Og ønsker du en hverdag til søs, men stadig have mulighed for at komme hjem hver dag?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Hjarnø Færgefart S/I søger ny overfartsleder

Hjarnø Færgefart søger en udadvendt og serviceminded overfartsleder til at stå for den daglige ledelse og drift af vores lille færge M/F Hjarnø samt Cykelfærgen Lille Hjarnø. Du skal lede et lille team af dygtige og erfarne medarbejdere på 4 færgefører og 6 billettører. Du vil som overfartsleder dele din arbejdstid mellem administration og sejlads (24 timers vagter) og derfor er sønæringsbevis som minimum bedstemand en nødvendighed.

Område

Østjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Beredskabsstyrelsen

Beredskabsstyrelsen søger en medarbejder med maritim baggrund til nautiske myndighedsopgaver i afdelingen Sikre Farvande i Korsør

Vil du gøre en forskel i spændingsfeltet mellem maritim faglighed, myndighed, analyse og formidling? Så er du måske vores nye kollega.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

08.06.2025

Småøernes Færgeselskaber

Skipper-/Styrmand. Hundested – Rørvig Færgefart A/S

Hvis du har lyst til at være en del af en hyggelig færgeoverfart i Nordsjælland, er her muligheden. Overfarten betjenes af 2 færger ”Isefjord” og ”Nakkehage”, som er henholdsvis 2 og 3 mands betjente – i spidsperioderne (højtider og ferier), sættes begge færger i drift, i lavsæsonen er der en færge i drift ad gangen.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Furuno Danmark A/S

Teknisk Service & Support Manager

FDK, en førende aktør inden for maritim elektronik, søger en erfaren og dynamisk leder af vores service- og tekniske afdelinger. Med base i Hvidovre vil du få ansvaret for at sikre, at vores serviceafdelinger opfylder virksomhedens målsætninger og værdier relateret til professionel tekniske support til vores kunder.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

29.04.2025

Odense Havn

Sælger

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger? Så kan du blive en del af Odense Havns kommercielle team, hvor du fra første dag vil kunne mærke vores begejstring for det, vi laver.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Teknika

Vil du være med til at uddanne fremtidens grønne og blå maskinmestre på Teknika – Copenhagen College og Technology and Marine Engineering?

Teknika søger lige nu en adjunkt eller lektor til undervisning i termiske maskiner og anlæg. Vær med til at forme fremtidens maskinmestre, så de er klædt på til at lede vejen inden for grøn omstilling, bæredygtighed og energioptimering. Vær med til at gøre en forskel – i dag og for fremtiden!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

01.06.2025

PURETEQ A/S

Spare Parts Coordinator til PureteQ’s maritime serviceenhed

Vi søger en erfaren og teknisk velfunderet Spare Parts Coordinator til vores After Sales team. Du kommer til at spille en central rolle i at sikre, at vores kunder får de nødvendige og korrekte spare parts leveret – til rette tid, rette sted og som aftalt.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

MAERSK TRAINING

Crane Instructor in Svendborg

Maersk Training, a global leading learning provider to the maritime, oil & gas and wind industry, is expanding our offerings and growing our business within the maritime and energy industry. Thus we are looking for an ambitious, dynamic and experienced Crane Driver to join our team in Svendborg as Crane Instructor. We are looking for a person with frontline operational experience on vessels or offshore and the potential, ability and skills to pass on experience, knowledge and competence.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
STCW - Proficiency in Fast Rescue Boats (afholdes løbende)

To give the deligate the knowledge and skills needed to safely crew an FRB. The course is acording to STCW-95, table A-VI/2-2.

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Advance Fire Fighting Refresh (afholdes løbende)

To refresh previous gained knowledge obtained in STCW advanced fire fighting certficate. Course Contents: - Special fire conditions - Management functions and principles - Extinguishing techniques - Emergency Contingency

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Fire Prevention and Fire Fighting Refresh (afholdes løbende)

To refresh previous gained knowledge obtained in STCW VI/1-2 basic safety training Course Contents: Limitation of fire hazards, Maintenance of emergency contingency, Behavior in situations involving fire, Extinguishing fire.

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW -Proficiency in Survival Craft and Rescue Boats other than Fast Rescue Boats (afholdes løbende)

After completion of the course, the delegate must meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 Target Group: Persons to be included as the ships operating crew who must operate liferafts, lifeboats and man-over-board boats. Course Contents: Operation and construction of: - Liferafts - Lifeboats - Man-over-board boats - Life saving appliances Life-saving first aid, haemorrhage, shock and hypothermia.

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

17.09.2024

Tid

16:00

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark