Blue Innovation Camp sat i gang

200 maskinmesterstuderende fra hele landet er lige nu samlet i Bella Center, København, hvor de under Blue Innovation Camp 2014 skal dyste om at udvikle de bedste løsninger på en række konkrete problemstillinger. Blue Innovation Camp bliver afholdt som en del af Danish Maritime Fair.

”Der er mange årsager til, at vi har en stærk maritim sektor i Danmark, men en af årsagerne er, at vi har nogle gode maskinmestre og ingeniører. Maskinmestrene er i den unikke situation, at vi har 3.000 maskinmesterstuderende. Hvor man ellers snakker om, at dimittendledigheden er et problem, er dimittendledigheden hos os næsten lig nul, og ledigheden er generelt markant på vej ned”, sagde Per Jørgensen, formand for Maskinmestrenes Forening, i sin tale til de 200 fremmødte maskinmesterstuderende, da Blue Innovation Camp blev skudt i gang tirsdag formiddag.

Han var ikke i tvivl om, at de studerende i løbet af de to dage, som Blue Innovation Camp varer, vil få tilegnet sig nogle yderst nyttige redskaber, som de kan bruge i deres fremtidige virke som maskinmestre.

”De værktøjer, I får via Blue Innovation Camp er absolut brugbare. I får to gange ti timer, så der er tid til at tænke innovativt”, sagde Per Jørgensen og tilføjede: ”Innovation kan være mange ting. Det kan være at udvikle en mere effektiv metode til at rense røgen for svovl, det kan også være udvikling af helt nye produkter”.

De unge studerende skal gruppevis løse en række konkrete udfordringer, hvoraf en eksempelvis drejer sig om remote access, dvs. fjernstyring af systemer på broen, som bliver mere og mere udbredt. Teknologisk Institut har opsat et Fab Lab med 3D-print, laserskæring og CNC-fræsning. Her vil de studerende kunne fremvise deres løsninger på de opgaver, som de er blevet stillet. Til sidst kåres den bedste løsning, ligesom de studerende skal evaluere sig selv og hinanden og selv finde frem til, hvad de synes, er den bedste løsning.

Arrangørerne af Blue Innovation Camp er Martec samt maskinmesterskolerne i København og Aarhus. Den Danske Maritime Fond har støttet arrangementet med et større bidrag. De studerende kommer fra alle maskinmesterskoler i landet.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Persolit overtager Stæhr Industries

29.08.2026Maritimedanmark.dk

Saildrone affyrer missiler fra ubemandet sejlskib

Annonce

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Containerflådens kapacitet runder skrapt hjørne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

26.08.2026Maritimedanmark.dk

Orskov Yard opgraderer flydedok

24.08.2026Maritimedanmark.dk

Færge ombygges til plug-in hybrid

19.08.2026Maritimedanmark.dk

FSG Shipyard nybygning er ankommet til Fayard

18.08.2026Maritimedanmark.dk

Dansk underleverance til norskbygget forskningsskib

12.08.2026Maritimedanmark.dk

Green Instruments henter ny global salgsdirektør

06.08.2026Maritimedanmark.dk

Flere unge skal uddanne sig til skibsingeniør

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark