Søfarten går efter innovative støttekroner
Staten har afsat omkring 750 millioner støttekroner til storskalaprojekter, INNO+, der skal hjælpe med at sætte skub i innovationen og konkurrenceevnen. Den maritime sektor er med i front.
Ifølge Berlingske Business kommer en række af de 450 forslag, der er indsendt til regeringens storskalaprojekter, fra den maritime sektor.
”Når man kigger ned over forslagene, handler det meget om at skabe konkurrencedygtig skibsfart i Danmark, som også er miljø- og klimavenlig. Nu er det så vores opgave at finde ud af, hvad der er vigtigt i fremtidens miljø- og klimavenlige skibsfart”, siger Bo Cerup-Simonsen, der er direktør i Maersk Maritime Technology, til Berlingske Business.
Han er formand for en arbejdsgruppen som skal se nærmere på de indkomne forslag og finde ud af, hvordan de kan spille sammen, så det kan ende ud i et større projekt.
”Selvfølgelig er der konstant en naturlig udvikling i vores erhverv. Men det er positivt, hvis vi kan få lovgivningen, erhvervslivet og forskningen til at spille bedre sammen, så skibsfarten kan udvikle sig til at blive mere innovativ”, siger Bo Cerup-Simonsen til avisen.
Kilde: Berlingske Business
