Norge erklærer søfartsstrategi for succes
En ny rapport om den norske regerings søfartsstrategi viser, at Norges position som søfartsnation er blevet styrket på flere vigtige områder over de sidste to år. Det er sket på trods af de voldsomme protester der har været mod den nye politik.
Rapporten fortæller blandt andet, at flere rederier har tilsluttet sig den nye skatteordning, at antallet af skibe i NOS er steget med syv procent, at antallet af norske søfarende er steget med 15 procent mellem 2006 og 2008.
For at afbøde virkningen af den økonomiske afmatning, har Norge har blandt andet bevilget 8 milliarder norske kroner til det norske eksportkreditselskab GIEK.
Pengene skal blandt andet gå til norske skibsværfter til finansiering af nye skibe. GIEK kan tage op til 50 procent af bankernes risiko i relation til disse projekter.
Kilde: Shipgaz
