Kommissionen undersøger P&I klubberne
EU har indledt en formel procedure for at undersøge, om P&I klubbernes deling af krav og genforsikring inden for The International Group of P&I Clubs, IG, begrænser konkurrencen.
Kommissionens formelle undersøgelse af IG kommer i forlængelse af dennes 2 x 10 årige fritagelse fra konkurrencereglerne. På grund af ændring af Kommisionens procedureregler kan IG ikke længere få sådan fritagelse. I forbindelse med fritagelsen har IG holdt Kommisionen informeret om sit virke, ligesom IG samarbejder med Kommissionen i den formelle undersøgelse. Hvor lang tid Kommissionens undersøgelse pågår, afhænger af sagens omstændigheder.
Ifølge Danmarks Rederiforenings hjemmeside, er P&I systemet af stor betydning for rederierhvervet. Rederiforeningen støtter derfor en effektiv håndhævelse af konkurrencereglerne og følger i øvrigt sagens udvikling
P&I klubberne er gensidige non-profit ansvarsforsikringsselskaber, hvor rederierne samler en del af deres ansvar. IG er en global organisation bestående af 13 P&I klubber, som forsikrer omkring 93 procent af verdenstonnagen.
Kilde: Danmarks Rederiforening
