DANEX 2010 er i fuld gang
Årets største danske flådeøvelse DANEX 2010. er nu i fuld gang. 21 skibe fra otte nationer deltager i øvelsen, der de næste ti dage bliver afholdt i Kattegat, Skagerrak og Østersøen.
Søværnets Taktiske Stab har i mere end et år forberedt en øvelse, der - ikke overraskende - fokuserer på maritim sikkerhed herunder pirateri.
"Vi vil gøre brug af de erfaringer, staben fik, da den ledte Task Force 150 i Aden-bugten i 2008", siger flotilleadmiral Aage Buur Jensen, der tiltrådte som chef for Søværnets Taktiske Stab 1. juli.
Hans karriere har bl.a. budt på chefstillinger i ubåde, i Frømandskorpset og i Søværnets Operative Kommando, og han glæder sig til at lede DANEX 2010.
"Jeg lægger vægt på, at de deltagende skibe får et optimalt træningsudbytte" siger flotilleadmiralen.
Han tilføjer, at staben har udtænkt nogle spændende scenarier, der ganske sikkert vil udfordre de deltagende skibe.
Danmark har afholdt DANEX-øvelser siden 1957
Kilde: SOK
