Invitation til kickoff møde om Ballastvand

Danmarks Rederiforening, Søfartsstyrelsen og By- og Landskabsstyrelsen, inviterer til kick-off møde i Partnerskab om Ballastvand, onsdag den 14. April i Danmarks Rederiforening.

Partnerskabet, som blev indgået i januar 2010, har som målsætning at fremme hurtig ratifikation og sikre en tilfredsstillende gennemførelse af IMO's Ballastvandkonvention - først og fremmest i Danmark, men også i EU og resten af verden.

Desuden er formålet med partnerskabet at fremme viden, netværksdannelse og udvikling inden for konventionens områder. Konventionen indebærer, at alle skibe - afhængigt af deres byggedato og ballastvandkapacitet - enten skal skifte ballastvand eller behandle det med godkendt udstyr om bord.

Fra 2016 skal alle skibe behandle ballastvandet. Således er der et stort behov for udvikling af teknologi samt forberedelse af de forvaltningsmæssige krav til certificering, kontrol og håndtering af ballastvand.

På den baggrund inviterer Partnerskab om Ballastvand alle interesserede parter til kick-off møde

onsdag den 14. april 2010 kl. 09.30 til 12.30 i Danmarks Rederiforening, Amaliegade 33 1256 København K

Her vil Ballastvandkonventionen samt partnerskabets aktiviteter blive præsenteret. Mødet, som foregår på dansk, lægger desuden op til debat og input er velkomne.

Kilde: Danmarks Rederiforening

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

13.05.2026Maritimedanmark.dk

Norden udvider flåde med fire Handysize

06.05.2026Maritimedanmark.dk

Køge: Skrotbrand i skib i slukket

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

01.04.2026Maritimedanmark.dk

Stor hotelpram har forladt Vordingborg

30.03.2026Maritimedanmark.dk

Hvide Sande Havn henter rekordomsætning

27.03.2026Lotek A/S

Sponseret

Lotek styrker sin position som totalleverandør af brandsikring gennem nyt strategisk samarbejde med Incendium AB

18.03.2026Maritimedanmark.dk

Stena Bulk skifter ud i toppen

12.03.2026Maritimedanmark.dk

Maersk-chartret skib ramt af fragmenter fra projektil

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle