Skibsfart

Smyril Line ud med overskud

Smyril Line ud med overskud

Fredag 5. marts 2010 kl: 13:00

Det færøske rederi P/F Smyril Line kom ud af 2009 med et overskud på 15,8 millioner kroner efter skat, efter en nettosalgsindtægt på 211,5 millioner kroner. Bag overskuddet ligger bl.a. en strømlining af organisationen, et ændret ruteoplæg og et højere passagertal

"Salget af rejser er gået nogenlunde som forventet. Det færøske marked har ikke helt levet op til forventningerne, derimod er både det danske og tyske marked bedre end oprindelig budgetteret", siger Smyril Lines adm. direktør, Peter Holm.

Rederiets omkostninger har været indenfor budget - på enkelte områder har man endda holdt sig under. Der er afsat 5 millioner kroner til kurstab i regnskabet samt tab på skyldnere, dog er det samlende overskud 15,8 millioner kroner ikke ændret.

Ændringerne i Smyril Lines ruteoplæg, hvor de tabsgivende overfarter til Norge og England er skåret væk, har betydet, at kapaciteten på bl.a. sommerruten til Hanstholm, hvor presset var størst, er mere end fordoblet.

Den nye fartplan til Esbjerg i vinterhalvåret, har medført omfattende besparelser, da det nu kan lade sig gøre at sejle med mindre besætning.

Bestyrelsesformand, direktør Klaus Kjærulff, glæder sig over det samlede regnskabsresultat der lover godt for fremtiden og ejerne. En turnaround, som den Smyril Line nu har lagt bag sig, kan kun lade sig gøre med kompetente medarbejdere og ledelse.

Kilde: Smyril Line


< Forrige side

Copyright © Maritime Danmark

Print siden   Send til en ven  


Seneste nyt

- Havmiljøøvelse i det nordlige Lillebælt
- Søvejen mod Vest - er stødt på grund
- Bank: Shippingmarkederne er skrøbelige
- Canadisk tankskib stødt på grund i Arktis
- Læs ny baggrundsanalyse om pirateri
- CMA CGM præsterer flot 1 halvår
- Slow steaming er kommet for at blive
- Svensk rederi flyttede til Danmark af nød
- Valutaindsejlingen ventes at nå 160 mia.
- Norröna vil anløbe Hirtshals hele året
- Ny chef for Torms tørlastdivision
- Præstensgaard ny COO i Hapag-Lloyd


Dagens mest læste

- Canadisk tankskib stødt på grund i Arktis
- Ny platformbrand i Den Mexicanske Golf
- Lindøværftet fyrer 285 medarbejdere
- Søulykkesrapport om fiskeskibsforlis
- Bank: Shippingmarkederne er skrøbelige


Ugens mest læste

- Flydekranen Svanen tilbage til Danmark
- Clipper krydstogtskib rammer arktisk skær
- Se nye skarpe billeder af Titanic
- Erindringer fra ØK's snesejlere
- Smyril Line exit skaber vrede i Esbjerg
- The Hales Trophy flytter ind i Amaliegade
- Svensk rederi flyttede til Danmark af nød
- Dansk bulkcarrier overfaldet af røvere
- Norges dage som olieland kan være talte
- Norröna vil anløbe Hirtshals hele året
Klik venligst