Bornholmstrafikken var tæt på konkurs
De stigende oliepriser i 2007 var så stor en belastning for Bornholmstrafikkens økonomi, at selskabet var tæt på at gå konkurs. Det indrømmer rederiets bestyrelsesformand Jens Stephensen nu i et indlæg i Bornholms Tidende.
"Vi nåede ikke at opbygge den kapital, som var planlagt for at kunne påtage os større opgaver fremover. Og i realiteten var oliepriserne meget nær ved at have slået os ihjel allerede i 2007", skriver Jens Stephensen i Bornholm Tidende.
I indlægget gennemgår bestyrelsesformanden baggrunden for de seneste års økonomiske problemer for Bornholmstrafikken. Han nævner blandt andet den voldsomt stigende oliepris, som der ikke var mulighed for at få kompensation for.
"Sagen er jo den, at et aktieselskab, som løber tør for penge, går fallit. Og staten kan ikke hjælpe, selv om de er eneejere. Det vil være statsstøtte i henhold til EU-reglerne", skriver bestyrelsesformanden.
Kilde: P4 Bornholm
