Eksportlån sikrer ordrer til marineindustri

Eksport Kredit Fonde har udbetalt det første lån under eksportlåneordningen. Lånet, der totalt er på ca. 2,6 milliarder kroner og udbetales gradvist, skal være med til at finansiere danske underleverancer til bygningen af en række skibe på værfter i Asien, Europa og Sydamerika.

Projektet giver eksportordrer til flere end 30 danske virksomheder, der skal levere varer og know-how til skibene til en samlet værdi af ca. 4,6 milliarder kroner. Den betydelige danske eksport har været afgørende for EKF's bevilling af lånet og den tilhørende garanti.

Eksportlånet indgår som en del af en samlet finansieringspakke med køberen af skibene, A.P. Møller - Mærsk, som låntager. Lånet er ydet på markedsvilkår og har en kredittid på 8½ år.

"Der er og har altid været et betydeligt dansk indhold i A.P. Møller - Mærsks skibe bygget i udlandet, fordi danske leverandører har gode tekniske løsninger. Vi har af samme årsag altid haft et tæt samarbejde med de danske underleverandører for at udvikle produkter, der passer vores behov. Det er et samarbejde, der i vores øjne har været til stor fordel for begge parter. I en periode, hvor traditionelle eksportfinansieringskilder har været svært tilgængelige, har det været vigtigt, at EKF kunne stille op med finansieringsmidler. Med eksportlånet har det været muligt at sikre finansieringen af vores nybygningsprogram og dermed sikre leverancerne til værfterne fra de danske underleverandører", siger finanschef i A.P. Møller - Mærsk, Jan Kjærvik.

Set med EKFs øjne, er det at skibene er danske, endnu et positivt element, fordi skibene dermed kommer til at sejle udenlandsk valuta hjem til Danmark, når de er færdigbyggede.

Det er første gang, at eksportlåneordningen har medvirket til at understøtte danske virksomheders eksportordre i en tid, hvor det kan være en udfordring at finde banker og finansieringsinstitutter med den nødvendige funding og risikoprofil til at gå ind i store og langfristede investeringer.

Hos de danske underleverandører er der da også glæde over, at projektet bliver til virkelighed. Blandt andet hos Aalborg Industries:

"Hvis projektet ikke var gået igennem, ville vi helt klart kunne have mærket det. Det har en stor betydning for vores salg i år. Eksportlåneordningen er i det hele taget et ekstra ben, vi kan bruge, når vi er ude og sælge. Kan vi tilbyde at finansiere vores del af et projekt via eksportlåneordningen, er det en klar fordel i konkurrencen om at få en ordre", siger general manager René Fich Jespersen, Aalborg Industries.

Også hos en anden af underleverandørerne, pumpeproducenten Desmi, er der glæde over, at ordren er kommet i hus i en tid, hvor dansk eksport generelt døjer med svigtende international efterspørgsel og manglende finansieringsmuligheder.

"Vi har kæmpet benhårdt for at få ordren, så vi er glade for, at eksportlåneordningen har medvirket til, at projektet bliver gennemført. Vi har energieffektive pumpeløsninger og er generelt meget konkurrencedygtige, men det hjælper os ikke, hvis projekterne ikke bliver til noget, og der kan eksportlåneordningen være en afgørende faktor. Så der er ingen tvivl om, at ordningen er en stor hjælp for mange danske virksomheder", siger direktør Henrik Sørensen, Desmi.

EKF behandler i øjeblikket ansøgninger fra 19 andre projekter om eksportlån for i alt ca. 8,0 milliarder kroner. 14 af låneansøgningerne er allerede bevilget og venter nu på resultatet af forhandlingerne mellem eksportørerne, de udenlandske købere og de deltagende banker.

Eksportlåneordningen har en samlet ramme på 20 milliarder kroner og løber frem til udgangen af 2011. At der inden for de seks første måneder af ordningens levetid er blevet ansøgt om eksportlån for i alt godt 10 milliarder kroner, er ifølge EKF's direktør, Anette Eberhard, meget tilfredsstillende.

Kilde: ekf.dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

26.03.2026Maritimedanmark.dk

17.000 km lang rejse ender på ophugningsværftet i Frederikshavn

23.03.2026Maritimedanmark.dk

CORES vil gøre tabte containere sporbare

Annonce

26.03.2026Maritimedanmark.dk

Grenaa holder færgeterminal åben i ét år i jagten på ny Sverige-rute

26.03.2026Maritimedanmark.dk

Fjordline refinansierer og ansætter ny topchef

19.03.2026Maritimedanmark.dk

Planer om nyt skibsværft i Nuuk

18.03.2026Maritimedanmark.dk

Danske Maritime: Ny regering skal fremme og ikke hæmme investeringer

12.03.2026Maritimedanmark.dk

VIKING øger omsætning og indtjening i mere afdæmpet marked

11.03.2026Maritimedanmark.dk

Nyt pres for at fjerne visse tyrkiske værfter fra EU’s ophugningsliste

09.03.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime i nyt værftssamarbejde i Las Palmas

09.03.2026Maritimedanmark.dk

Ejer af skibsværft på udkig efter investor

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Mental Health Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with a basic knowledge of mental health problems that can arise in the workplace, the symptoms of a mental health issue and how a mental health problem can be treated. You will learn about how poor mental health can impact the workplace and how companies manage mental health issues through compliance with industry legislation and regulation.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Introduction to First Aid (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Førstehjælp The aim of this course is to provide the delegate with an awareness of key first aid basics. You will learn about the associated legislation, human anatomy, how to manage a first aid incident and lifesaving using primary and secondary survey methods.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Medical Pandemic Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to give you an awareness of medical pandemics, how they work and groups can respond to them.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Human Factors (E-learning course - afholdes løbende)

To provide an overview of human factors in the workplace and the impact these factors can have on the day-to-day situations that occur.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR) (E-learning course - afholdes løbende)

Identify the types of waste generated from industrial and production processes. Identify the purpose of waste management plans. Recognize what constitutes the hierarchical regulatory framework for managing hazardous materials and waste. List the main objectives of the General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR). Recognize the primary purpose of the International Convention for the Prevention of Pollution from Ships (MARPOL).

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course