Den danske handelsflåde vokser kraftigt
I løbet af de seneste måneder er den danske handelsflåde vokset så meget, at den samlede tonnagen under dansk flag nu er oppe på mere end 10 millioner bruttotons. Væksten kommer ikke kun fra nybyggede skibe, men også fra indflagning af skibe der tidligere har sejlet under udenlandsk flag.
De danske rederier lever op til løftet om, at registrere stadig flere skibe under dansk flag. Løftet blev afgivet i forbindelse med, at politikerne i 2007 justerede tonnageskatteloven. Nye tal for størrelsen af den danske handelsflåde viser nu, at løftet er indfriet.
"Det er glædeligt at vi nu kan se, at stadig flere skibe får dansk flag i agterstavnen", siger kontorchef i Danmarks Rederiforening Jacob K. Clasen.
Dugfriske tal for Danmarks handelsflåde viser, at antallet af skibe under dansk flag er vokset fra 499 ved årets begyndelse til nu 533. Målt i tonnage er flåden vokset fra 9,2 millioner bruttotons til nu over 10 millioner bruttotons.
Det er ikke mindst A. P. Møller Mærsk der har indflaget skibe til dansk flag. Men også rederiet Torm er stærkt repræsenteret.
Sammen med rederiet Teekay overtog Torm i april sidste år rederiet OMI, med en samlet flåde på 47 tankskibe, hvoraf Torm fik tilført 24 produkttankere. Og det er en stor del af disse skibe, der nu er hentet hjem under dansk flag.
"Vi har et helt klart commitment til det danske flag. Vi vil gerne vise, at vi vil stille op under det danske flag - og i det hele taget det maritime cluster herhjemme", siger Torms administrerende direktør Mikael Skov.
"Hvis det kun var ud fra økonomiske overvejelser, så kunne man gøre mange andre ting. Men vi føler helt klart, at der er en værdi for et dansk rederi i, at have skibe under dansk flag".
Men også flere andre rederier, har bidraget positivt til udviklingen ved at indflage ny og brugte skibe.
Uanset hvilket flag der sejles under, så havner de danske rederiers valutaindsejling i Danmark. Og den stadig voksende flåde af skibe under dansk kontrol betyder nu, at skibsfartens valutaindsejling ventes at komme op på 200 milliarder kroner i år.
