Dong indgår aftale om operationscenter
DONG Energy har underskrevet et Memorandum of Understanding (MOU) om etablering af et nyt stort operationelt center i Able Marine Energy Park (AMEP) ved Humber i England for konstruktion og installation af offshore vindmølleparker.
”Able Marine Park er meget tæt på det bedste man kan finde på, hvis man ville lave et maleri af den optimale klynge for industrien for vedvarende energi på et tomt lærred ... tæt på havet med rigelige kajplads og tilstødende arealer til at producere, samle, og oplagre gods”, siger chef for Strategic Supply Chain i DONG Energy, Joachim Steenstrup.
Able’s bestyrelsesformand Peter Stephenson betegner det som et stort skridt fremad for både Able Marine Energy Park og ambitionerne om at etablere Humber som et verdensklasse-center for vedvarende energiteknologi.
Kilde: Able Marine Energy Park
