Iværksætter står bag nyt coasterrederi

Henrik Olsen fra Præstbro står bag det nye coaster-rederi Rederiet Frem ApS med skibet Frem Nordica, der hører til i Frederikshavn Havn. Han har siden 1979 sejlet med forskellige skibe og siden 2001 som styrmand og skipper. For et par år siden fik han ideen om selv at blive skibsreder.

”Teknisk set er det min mor, der ejer rederiet, men jeg står bag og har været primus motor. Jeg havde lysten til at bidrage med mine erfaringer, og hvordan jeg mener, et rederi skal drives”, fortæller Henrik Olsen, der nu kan kalde sig skibsfører og adm. direktør i Rederiet Frem ApS. Rederiet købte i september 2014 skibet Dan Viking, der tidligere hørte til i Aalborg Havn, og døbte det Frem Nordica.

Det viste sig dog, at det ikke var nogen let opgave finde kapital til at købe et 80 meter langt coasterskib fra 1986. Derfor henvendte Henrik Olsen sig til Erhvervshus Nord, der rådgiver lokale virksomheder og iværksættere i Frederikshavn Kommune.

”Skibskreditfonden finansierer typisk nyere skibe, og det var ikke dette segment, jeg søgte i. Jeg gik derfor til Erhvervshus Nord, som jeg har haft et rigtigt godt samarbejde med. De hjalp med at finde alternative finansieringsveje, og ved et af deres gå-hjem-møder blev jeg præsenteret for Vækstfonden, der ønsker at hjælpe nye vækstvirksomheder med kapital. Da først de stillede med en andel af kapitalen, og banken kunne se, at jeg havde styr på organiseringen, var de også villige til at låne penge til projektet”, siger Henrik Olsen.

Frem Nordica har netop ligget til kaj i Frederikshavn Havn i cirka to uger for, at klasseselskabet kan lave det årlige eftersyn på skibet. Der bliver samtidig lavet opgraderinger af skibet, som gør det i stand til at sejle med flere typer af gods. Indtil nu har skibet sejlet med forskellige konstruktioner, grus, stålplader, kalk og brændt kalk.

Der er seks mand ombord, en kaptajn, styrmand, motormand, to matroser og en elev. Og netop rollen som uddannelsesskib for unge sejlere er vigtig for Henrik Olsen, der i mange år har fungeret som censor på Skagen Skipperskole.

Frem Nordica er typisk afsted to-tre måneder ad gangen og sejler hovedsageligt i Nordsøen og Østersøen, men har klasse til at sejle hele jorden rundt.

”Der er masser af opgaver i Europa, så intentionen er ikke, at hun skal ned at sejle i det piratfyldte område”, siger Henrik Olsen, der på sigt håber at kunne udvide flåden af skibe.

Kilde: Erhvervshus Nord

Norisol A/S

Sponseret

Invitation til reception

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

23.09.2026Maritimedanmark.dk

Saildrone får dansk flag på ubemandede fartøjer

23.09.2026Maritimedanmark.dk

Lars Kastrup stopper som topchef i PIL

Annonce

23.09.2026Maritimedanmark.dk

Rekordstor ordrebog varsler kapacitetskamp

23.09.2026Maritimedanmark.dk

Ofiniti køber ZeroNorth-forretning

22.09.2026Maritimedanmark.dk

Danmark er blandt verdens bedste flagstater

21.09.2026Maritimedanmark.dk

Rekordstor forskel på containerfragtrater

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk har bestilt har 26 store containerskibe

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkisk reder anklager Ukraine for krigsforbrydelse

Jobmarked

Se alle

Scandlines

Elektriker til Scandlines

Vil du bruge din el-tekniske faglighed i et maritimt miljø, hvor driftssikkerhed, teknologi og samarbejde går hånd i hånd?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

14.10.2026

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course