Ingen færge til Tyskland fra Bornholm

Færgeforliget betyder, ifølge Færgens direktør, at der ikke er en rentabel rute til Tyskland. I det nyligt indgåede forlig om sejladsen til og fra Bornholm fra 2017 skal der spares et reservefartøj. Det betyder, at reservefærgen , der i sommerperioden har sejlet mellem Tyskland og Bornholm ikke kan fortsætte.

”Hvis man skal sejle til Sassnitz rent kommercielt, så vil vi ikke gøre det. Det kan ikke hænge sammen”, siger Færgens administrerende direktør, John Steen-Mikkelsen til TV2/Bornholm.

I det nuværende færgeforlig er der afsat 30 millioner kroner til at holde den aldrende færge Povl Anker klar, så den kan bruges som reserve, både på ruten Rønne- Køge og samtidig tage over mellem Rønne og Ystad, når vind og stor bølgehøjde gør det umuligt for hurtigfærgerne at sejle til den svenske by.

De 30 millioner, der er sparet i det nye færgeforlig, betyder, at færgen Povl Anker, der hidtil har sejlet mellem Bornholm og den tyske by Sassnitz i sommerhalvåret, ikke længere kan fortsætte, når støtten til en reservefærge falder væk.

”Når den sejler i dag, er det fordi den SKAL være her. Det vil sige, der er en kontrakt, der betaler dens faste omkostninger, kan man sige. Ved at sejle til Tyskland dækker de tyske turister de variable omkostninger. Skulle Povl Anker selv dække alle udgifter, så kan det ikke lade sig gøre”, siger John Steen-Mikkelsenfra Færgen til TV2/Bornholm.

En række bornholmere har startet en underskriftindsamling, fordi man ønsker at få færgeforliget taget op til ny forhandling i Folketinget.

Det kan du læse mere om HER

Kilde:TV2/Bornholm

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkisk reder anklager Ukraine for krigsforbrydelse

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyskland åbner op for udenlandske kaptajner

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankmarked slår alle historiske rekorder

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle