Nye skatteregler rammer eksporten hårdt

Skattereformen rammer udstationerede medarbejdere så hårdt på pengepungen, at branchefolk og Esbjerg Erhvervsudvikling forudser massive tab af eksport, viden og arbejdspladser

Den samlede danske olie- og gassektor er i oprør over, at skattereformen rammer danskere udstationeret i områder, typisk olieproducerende lande, som ikke er omfattet af en dobbeltbeskatningsaftale med Danmark.

”Olie- og gassektoren har været rigtig dygtig til at komme ud på eksportmarkeder, som danske virksomheder ikke tidligere har været på i stort omfang, og ofte er sådanne lande ikke de letteste at komme til for udstationerede medarbejdere og deres familier. Vi skyder som samfund os selv i foden og mister eksport og arbejdspladser ved at forringe vilkårene for disse mennesker”, siger Tom L. Nielsen, direktør i Esbjerg Erhvervsudvikling / EEU.

I Esbjergs største private virksomhed i olie- og gasindustrien, Semco Maritime, bliver næsten 50 medarbejdere med udenlandsk arbejdsadresse berørt.

”De nye skatteregler er fuldstændigt håbløse set ud fra et eksportsynspunkt, og vi har ikke noget svar på ændringerne endnu. Det værste er, at hvis vi ikke er i stand til at få nye ordrer ind, fordi vi ikke kan konkurrere, så vil det også koste et antal danske arbejdspladser herhjemme. Det mest nærliggende er at afskedige de danskere, der ikke vil arbejde under de nye skatteforhold, og ansætte udlændinge i deres sted, hvilket vil være utilfredsstillende, idet de danske medarbejdere har stor kompetence og ekspertise. Men i så fald vil vi i det mindste kunne bevare arbejdspladserne i Danmark”, siger adm. direktør Steen Brødbæk.

En anden af de ramte virksomheder er Ocean Team Scandinavia A/S i Esbjerg, som siden 2005 har arbejdet målrettet med at skabe vækst i udlandet. Det begyndte med en afdeling i oliestaten Qatar, og Ocean Team er aktuelt i færd med at åbne kontor i Mexico, ligesom selskabet sælger sine serviceydelser i det meste af verden.

”Vi følger præcis regeringens råd om at skabe eksportvækst i små og mellemstore virksomheder, og derfor er vi forbløffede over, at man nu har afskaffet bestemmelserne i ligningslovens paragraf 33A, som hidtil har givet skattenedsættelse ved at arbejde i udlandet. Hvis danske medarbejdere forhindres i at overføre deres viden til andre lande, kan vi ikke skabe vækst. Det er katastrofalt”, siger adm. direktør Jens Peter Thomsen, Ocean Team.

To af 20 medarbejdere i afdelingen i Qatar er danskere, og den danske general manager, Martin Mose Stenstrup, er klokkeklar i signalet til sin arbejdsgiver:

”Latterligt! Nu kan du i hvert fald være stensikker på, at min absolut sidste arbejdsdag i Qatar bliver 31. december 2013, idet vi ikke har tænkt os at sælge vores hus i Danmark”, siger Martin Mose Stenstrup.

Qatar-chefen refererer til, at de nye skatteregler først får virkning fra indkomståret 2014 for danskere, der allerede opholder sig i udlandet på skæringsdagen 20. september 2012.

I Qatar er skatten 0 procent, og medarbejdere indgår to-tre-årige kontrakter, hvor de skal tjene til at have samlever og børn med. Typisk betaler arbejdsgiveren også bil, skole og sundhedsudgifter.

Jens Peter Thomsen vurderer, at udgiften til at have en medarbejder udstationeret i et land uden dobbeltbeskatningsaftale med Danmark vil stige til det dobbelte.

Kilde: Esbjerg Erhvervsudvikling

Maritimedanmark.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Relateret indhold

17.07.2025Maritimedanmark.dk

Thor Havvindmøllepark når vigtig milepæl

27.06.2025Maritimedanmark.dk

Nysted og Middelgrunden kan fortsætte produktionen

25.05.2025Maritimedanmark.dk

Klager over havvindmølleparker afvist

23.05.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler køber nybygget jack-up fartøj

20.05.2025Maritimedanmark.dk

Milliarder i statsstøtte skal sikre tre nye havvindparker

07.05.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted dropper kæmpekontrakt efter få måneder

02.05.2025RelyOn

Sponseret

Fra risici til redning: Livsvigtige færdigheder til søs

02.05.2025Maritimedanmark.dk

Regeringen vil støtte havvind med milliarder

Jobmarked

Se alle

Ærøfærgerne

Transportdirektør - Ærø Kommune

Er du Ærø Kommunes nye transportdirektør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

10.08.2025

Skoleskibet Danmark

Maskinchef til Skoleskibet DANMARK

Vil du være med til at uddanne fremtidens søfolk og sikre teknikken ombord på Skoleskibet DANMARK? MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger maskinmester til en fast stilling med udmønstringer på 1:1 ordning og periodevis arbejde i land på MARTEC.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

14.08.2025

Maersk Offshore Wind A/S

Chief Officer

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

EUC Nord

Genopslag - Underviser til maritim uddannelse

Vil du hjælpe med at uddanne unge og voksne til en af de mest spændende brancher i Danmark – så har vi jobbet til dig lige her! Den maritime industri er i vækst og har brug for veluddannet arbejdskraft.

Ansøgningsfrist

20.08.2025

Småøernes Færgeselskaber

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen

Småøernes færgeselskaber søger for Slagelse Kommune, en fast skipper/styrmandsafløser til Agersø-Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

30.07.2025

Fiskeristyrelsen

Maskinmester til Landbrugs- og Fiskeristyrelsens kontrolskib Nordsøen

Har du lyst til at indgå i et mindre team, der medvirker til at udføre fiskerikontrol til søs ved at varetage vedligehold og service i maskinrummet? Så søger Landbrugs- og Fiskeristyrelsen en maskinmester til fiskerikontrolskibet Nordsøen.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

19.07.2025

Maritimedanmark.dk

Salgstalent søges til salg af b2b-medieløsninger

Vil du arbejde med stærke B2B-medieplatforme og hjælpe virksomheder med at skabe synlighed gennem advertorials, content marketing og annoncering? Har du drive, er proaktiv og trives i en salgsrolle, hvor du både opsøger nye kunder og udvikler eksisterende relationer? Så er du måske vores nye kollega hos Horisont Gruppen A/S.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.08.2025

Molslinjen A/S

MOLSLINJEN søger befarne Skibsassistenter

Vil du være en del af vores stærke team, hvor vi altid løfter i flok? Og ønsker du en hverdag til søs, men stadig have mulighed for at komme hjem hver dag?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

RelyOn

Timeansatte instruktører

Har du en uddannelse inden for det maritime, offshore eller brand & redning? Er du en udadvendt profil med flair for at formidle din viden, og vil du være en del af en organisation, hvor alle tager ansvar for at give vore kursister den bedst mulige læring og oplevelse?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Tuberculosis Awareness Course - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an awareness of tuberculosis in the workplace. You will learn the definition of tuberculosis and common symptoms. You will also be able to describe testing for tuberculosis, how to treat it, and how to avoid contracting tuberculosis.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working At Height (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course aims to equip you with essential knowledge and practices for safe working at height, including risk awareness, equipment use, safety controls, and hazard prevention.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working From Home - Information for Managers (E-learning course - afholdes løbende)

The purpose of this course is to provide managers with knowledge of best practice for managing a team of home workers. The course will cover some of the key requirements to successfully enable working from home, as well as information on enabling effective communication and managing wellbeing.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognise it and what you can do to prevent it.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course