Kaos ved Hals-Egense overfarten

Kaos ved Hals-Egense overfarten

Tirsdag 3. juli 2012 kl: 10:06
Share  


Mange bilister valgte mandag at tage Hals-Egense færgen, da de hørte om trafikpropperne på grund af asfaltarbejdet i Limfjordstunnellen. Den pludselige travlhed betød lange køer ved færgelejet. To færger sejlede i pendulfart siden halv ni mandag morgen.

”Det her kom meget bag på os. Lige nu er køen fra nord væk, men her klokken 18.45 er der stadig tre kvarters kø på sydsiden, så vi har meget travlt. I morgen er vi noget bedre forberedt på trafikken, så der vil vi nok sætte to færger ind allerede fra klokken 7.00”, siger overfartleder Michael Vestergaard Petersen.

Overfartslederen fortæller til TV2nord, at færgerne sejlede mindst 700 biler mere end normalt over fjorden. Der var i perioder kilometerlange køer på begge sider. De små færger kan kun have 10-12 biler ombord. Derfor tog det lang tid at afvikle køen.

Arbejdet med lægning af ny asfalt og afstribning varer fra den 1. til den 22. juli. De to tunnelrør vil på skift være lukket i hele perioden. Der vil blive arbejdet i døgndrift i alle tre uger, oplyser vejdirektoratet.

Kilde: tv2nord.dk


Klik venligst

< Forrige side

Copyright © Maritime Danmark

Print siden   Send til en ven  


Seneste nyt

- Nyt topjob til Lars Vang Christensen
- Søfartens Ledere kritiserer brugerbetaling
- Tre tankskibsrederier i nyt samarbejde
- Mærsk parat til nye ansættelser
- Smedegaard: USA er det nye Asien
- Fregatten Iver Huitfeldt tilbage i Korsør
- Danmark i kamp mod IMO-bøvl
- Filippinske søfolk får nye overenskomster
- Triple-E skib får hjemhavn i Hellerup
- Smedegaard annoncerer ny sparerunde
- Kaptajner træner sejlads med Triple-E
- Typhoon overvejer at rykke til Vestafrika


Dagens mest læste

- Nyt topjob til Lars Vang Christensen
- Grenaa Havn modtager initiativpris
- Danske Maritime i nyt nordisk samarbejde


Ugens mest læste

- Emma Mærsks motor skilt fuldstændig ad
- Costa Concordia set på en ny måde
- Grundstødt skib uden hjælp i 5 måneder
- Ny dokumentar om A.P. Møller - Mærsk
- Kaptajner træner sejlads med Triple-E
- Kæmpe fiskefartøj i brand
- Russiske kæmpeubåde skrottes
- Nye time-lapse af Triple-E containerskib
- Smedegaard annoncerer ny sparerunde
- DFDS opgraderer sine to Oslo-færger
Klik venligst