Exxon Valdez skaber påny problemer
Der er næppe et skibsnavn der vækker så mange dårlige minder som Exxon Valdez. Tankskibet der i 1989 var årsag til en af de hidtil værste miljøkatastrofer, da det gik på grund i Alaska, hvorefter flere hundrede tusinde tønder olie løb ud i havet og ind på kysten.
Exxon Valdez har siden haft mange navne, og det hedder nu Oriental Nicety. Det 209.836 DWT store skib, der i dag er ombygget til bulkcarrier, har nu sejlet sin sidste last, og er på vej til at blive hugget op på et af de berygtede ophugningsværfter på Alang stranden i Indien..
Men The Gujarat Pollution Control Board har nu nedlagt forbud mod, at det 25 år gamle skib bliver sejlet op på stranden. Det sker efter at en miljøaktivist har anlagt sag ved den indiske højesteret med påstand om, at skibet indeholder giftige materialer - bl.a. asbest og tungmetaller.
Priya Blue Industries Pvt. a Gujarat, der har købt skibet med henblik på ophugning, benægter at skibet indeholder giftige stoffer.
Lige nu befinder det sig i internationalt farvand ud for den indiske vestkyst. Her risikerer det at blive liggende indtil næste retsmøde, der først finder sted den 13. august.
Kilde: Times of India
