Tvivl om Smedegaard vender tilbage
Ifølge udmeldinger A.P. Møller Mærsk kom med for snart to måneder siden, er det planen, at topchef Nils Smedegaard Andersen skal vende tilbage til sit job i begyndelsen af april. Men internt i rederiet hersker der nu tvivl om, hvorvidt det sker
Ifølge Morgenavisen Jyllandsposten giver såvel ledende medarbejdere som medlemmer af selskabets bestyrelse udtryk for stor usikkerhed om, hvorvidt Smedegaard som planlagt vender tilbage den 1. april.
Fra officiel side holder Mærsk dog fast i planen.
”Om det bliver en uge før eller efter den 1. april, kan vi ikke sige præcist endnu. Men det er planen, at Nils Smedegaard vender tilbage ved udgangen af denne måned”, siger Michael Storgaard, pressechef i A.P. Møller – Mærsk, til Jyllands-Posten.
Ifølge flere førende kardiologer kræver en operation som den Smedegaard Andersen har gennemgået, flere måneders hvile og betyder, at man må tage medicin resten af livet.
”Alt efter, hvilken type materiale den nye hjerteklap er fremstillet af, vil det nødvendiggøre, at patienten tager blodfortyndende medicin, sandsynligvis resten af livet. Det vil bl.a. besværliggøre flyture, da mange flyselskaber ikke er trygge ved at flyve med pasagerer, der har behov for medicin”, siger Jan Skov Jensen, ledende overlæge på Kardiologisk afdeling på Gentofte Hospital.
Nils Smedegaard Andersen blev i slutningen af december opereret for en utæt hjerteklap, efter at han var faldet om på en skipiste i Schweiz.
Kilde: Morgenavisen Jyllands.Posten
