Redningsstation fejrer 100 års jubilæum

Den 3. december 1909 strandede og sank den norske skonnert Strathearn ved Understed strand nord for Sæby. Besætningen blev bjærget af Sæbys frivillige redningskorps. Denne søulykke var medvirkende til, at Redningsstation Sæby blev oprettet i 1911 og derfor nu kan fejre 100 års jubilæum.

Redningsstationen i Sæby har i gennemsnit 15 aktioner om året, hvor der er fare for menneskeliv. Samlet set har Farvandsvæsenets kystredningstjeneste ca. 400 redningsaktioner om året, hvor der er fare for menneskeliv, og i gennemsnit afgår redningsenhederne til disse redningsaktioner, inden der er gået 9 minutter fra alarmudkaldet er modtaget.

At være ansat på redningsstationen er bogstavelig talt mere end et almindeligt deltidsjob.

”Vi er på vagt 24 timer i døgnet, 365 dage om året. På hvilket som helst tidspunkt skal vi være i stand til at bemande båden og stikke til søs, inden 20 minutter efter alarmen er gået. Selvfølgelig kan vi dække hinanden af, hvis der er en, der skal noget. Men fordi man har ferie i sit ordinære job, er det ikke ensbetydende med, at man har fri fra redningsstationen. Det er god skik, at man kun melder fra, hvis man rent fysisk er forhindret i at møde inden for den aftalte tidsramme”, siger Birger Isaksen, som er stationsleder på Redningsstation Sæby.

”Selve det at være med i aktionerne, er det hele værd. Når vi bliver kaldt ud og adrenalinen kører i kroppen, er det spændende. Vi har haft mange ture, som i selve nuet ikke er sjovt, men når man så løser opgaven og hjælper andre til søs, så kan jeg helt sikkert sige, at jeg nødig vil undvære nogen af turene. De gange, man med sikkerhed kan sige, at der er reddet liv, giver en helt speciel følelse. Det, at have gjort så væsentlig en forskel, betyder alt for jobbet”.

Johnny Isaksen og Michael Madsen er ansat på redningsstationen som henholdsvis bådfører og bådmand. Johnny fungerer også som stationens motormand, og sørger for dagligt tilsyn af motoren på redningsbåden, så den altid er klar, når der er behov for det. De pointerer begge, at det er det gode sammenhold og arbejdsmiljø, som gør, at de kan lide arbejdet.

”Jeg er forbi redningsstationen hver dag for lige at kontrollere, om alt er, som det skal være. Stemningen er altid god, og der er simpelthen ikke noget bedre end at komme hjem fra en vellykket redningsaktion”, siger Johnny Isaksen.

”Der er et utroligt godt sammenhold og kammeratskab på redningsstationen. Jeg er forbi redningsstationen 4-5 gange hver uge, hvor der blandt andet bliver drøftet tidligere redningsaktioner samt foretaget reparationer på redningsbåden. Desuden har vi øvelse den sidste fredag i hver måned. Her skiftes vi til at forberede relevante scenarier, hvilket eksempelvis kunne være en fiktiv eftersøgning. Vi har også en fast rutine omkring det at øve mulige ting, vi kan komme ud for at skulle udføre i båden, for eksempel at håndlænse eller at skifte filter. Det er vigtigt, at vi øver de ting, så det sidder på rygraden i en skarp aktion”, beretter Michael Madsen.

Sæby Havn har 250 faste pladser, og hvert år besøger omkring 7.000 gæstebåde havnen. Samtidig ligger redningsstationen tæt på færgeruter og sejladsruter gennem Kattegat.

”Det, at stationen ligger her, giver lokalmiljøet en status og sikkerhed som understøtter det aktive fritidsliv, der er i området”, siger Birger Isaksen.

”Jeg håber og forventer, at redningsstationen kører videre i samme regi som i dag. Jeg mener, vi har det rigtige beredskab i dag, så kan det holdes på samme niveau, er det tilfredsstillende. Vi har været heldige med at få nogle gode yngre kræfter ind, som gør at bemandingen delvis er fremtidssikret. Det er ikke nemt at rekruttere, så vi har været heldige”, siger Johnny Isaksen.

”Redningsstationen har en stor betydning for alle dem, der benytter havnen, og her om sommeren er der fyldt med fritidssejlere, så det giver også en tryghed for dem. Jeg håber da, at den også er her om 50 år. Der er et stort behov for en redningsstation her”, pointerer Michael Madsen.

I anledning af jubilæet vil der være åbent hus på Redningsstation Sæby lørdag den 1. oktober fra kl. 10-13. Der vil blive lejlighed til at gå ombord i en redningsbåd og snakke med en af redningsmændene. Samtidig bydes der på lidt at spise og drikke.

Kilde: Farvandsvæsenet

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

24.01.2026Maritimedanmark.dk

Yachværft anlægger erstatningssag mod efterladt

23.01.2026Maritimedanmark.dk

Tankskib redder kæntret roer i Atlanterhavet

20.01.2026Maritimedanmark.dk

Femern Bælt-forbindelsen mindst 2 år forsinket

20.01.2026Maritimedanmark.dk

Dansk og fransk krigsskib træner i Nordatlanten

19.01.2026Maritimedanmark.dk

Kinas atomubådsflåde vinder frem

04.01.2026Maritimedanmark.dk

Forladt robåd dukket op efter tre år på Atlanten

23.12.2025Maritimedanmark.dk

USA vil bygge en ny klasse af slagskibe

17.12.2025Maritimedanmark.dk

DR-serie fortæller historien om Mærsk-dynastiets begyndelse

Jobmarked

Se alle

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser/lodsaspiranter.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.03.2026

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger bådførere til vores lodsbåde.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Udviklingsselskabet By & Havn I/S

By & Havn søger Maritim konsulent til Københavns Havn

Er du erfaren konsulent med maritim faglig baggrund, - og drømmer du om at være med til at løfte sikkerhedsansvaret i Københavns Havn? – så er det måske dig, som vi leder efter som maritim konsulent i Maritim Afdeling

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

31.01.2026

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Company Security Officer - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the stipulated level of knowledge required for candidates training as a Company Security Officer (CSO) in accordance with the stated minimum requirements for the Issue of Certificates of Proficiency for Company Security Officers as specified in MSC/Crirc.1154. This course is developed in accordance with the International Maritime Organisation (IMO) Model Course 3.20.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.02.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course